Taliban hükümetinde ilk çatlak: Molla Birader Kabil'den ayrıldı

Üst düzey Taliban yetkilileri, Afganistan’daki yeni hükümetin oluşturulması konusunda büyük bir tartışma yaşadı. Taliban hükümetinin önde gelen isimlerinden Molla Birader’in tartışmaların ardından Kabil’den ayrıldığı ve Kandahar’a geçtiği belirtildi.

Taliban’ın kurucularından Aldülgani Birader ile bir kabine üyesi arasında tartışma çıktığı öne sürüldü. Afganistan’ın yeni hükümetinin oluşturulması konusunda çıkan tartışmanın cumhurbaşkanlığı sarayında gerçekleştiği belirtildi.

Molla Birader’in son günlerdeki sessizliği, Taliban liderliğinde anlaşmazlıklar olduğuna dair iddiaları gündeme getirdi. Ancak bu iddialar Taliban tarafından yalanlandı.

BBC’ye demeç veren bir Taliban kaynağı, Molla Birader ile Mülteci Bakanı ve Hakkani ağının önde gelenlerinden Halil ur-Rahman arasında büyük bir tartışma çıktığını söyledi. Katar merkezli üst düzet bir Taliban üyesi ve ilgililerle bağlantılı bir kişi de geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen tartışmayı doğruladı.

BBC’nin aktardığına göre tartışma, yeni Başbakan Yardımcısı Molla Birader’in geçici hükümetlerin yapısından memnun olmaması nedeniyle çıktı. Ayrıca Afganistan’daki Taliban “zaferini” kimin üstlenmesi gerektiği konusunda da anlaşmazlıklar olduğu belirtildi.

Molla Birader, kendisi gibi insanlar tarafından diplomasi ile Afganistan’ın geri kazanıldığını söylerken, Hakkani taraftarları ise savaşarak elde edildiğini savunuyor.

2020'de Donald Trump ile telefon görüşmesi yaparak bir ABD başkanıyla doğrudan iletişim kuran ilk Taliban lideri olan Molla Birader, daha önce de Taliban adına ABD birliklerinin geri çekilmesine ilişkin anlaşma imzalamıştı.

Taliban’ın en tanınmış yüzlerinden biri olan Molla Birader’in bir süredir görüntü vermemesi, öldüğü yönünde iddiaların çıkmasına neden oldu. BBC’ye konuşan Taliban kaynakları, tartışmanın ardından Molla Birader’in Kabil’den ayrıldığını ve Kandahar’a gittiğini söyledi. Ancak grubun 2015 yılında kabul ettiği üzere, Taliban’ın kurucu lideri Molla Ömer’in öldüğü iki yıldan fazla bir süre saklanmış ve adına açıklamalar yapılmaya devam edilmişti.