Moldova'da Rusya yanlısı protestolar düzenlendi

Moldova’da binlerce Rus yanlısı gösterici, başkentte toplanarak Batı yanlısı hükûmetin istifasını ve artan fiyatlara önlem olarak kışlık doğal gaz faturalarının karşılanmasını talep ettiler.

Moldova'da pazar günü barışçıl olarak gerçekleşen protestolar, Halk İçin Hareket Partisi ve Moskova’ya yakınlığıyla bilinen Şor Partisi tarafından organize edildi.

Enerji giderlerinin hane gelirinin yüzde 70’ini oluşturduğu ülkede, ekonomik kaynaklı protestolar geçtiğimiz sonbaharda görülmeye başlamıştı.

Enerji tedariği açısından Rusya’ya bağımlı olan ülkede, hükûmetin Batı yanlısı bir tutum almasıyla Moskova’dan gaz arzını kısma hamlesi gelmişti. Enerji fiyatlarının üstünde büyük bir yük oluşturan bu hamle uygulamaya girdiğinden beri halkın başı enerji giderleriyle dertte.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile Ukrayna Başkanı Volodimir Zelenski tarafından Rusya tehdidine karşı uyarılan Moldova’da Başkan Maia Sandu, tehdidin varlığını kabul etmişti.

Zelenski’nin danışmanlarından Mihaylo Podolyak Moldova televizyonu TV8’e verdiği röportajda, “Rusya, Ukrayna’da tanklarla yaptığını Moldova’da haydutlarla yapmaya çalışıyor” dedi.

Rusya yanlısı protestocuların yanında, hükûmet yanlısı protestocular da Sandu’yu desteklemek için Kişinev’deydi.

Euronews, göstericilerden birinin “Avroları, parayı, güzel yolları seviyorlar ama Şor’u destekliyorlar!” dediğini aktardı.