Moldova: “Rus casuslarına karşı yoğun mücadele başlattık”

Moldova Parlamento Başkanı Igor Grosu, ülkede çok sayıda olduğu öne sürülen “Rus casusları” bulmak için yoğun mücadele başlattıklarını açıkladı.

Moldova Parlamento Başkanı Igor Grosu, son günlerde yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Grosu, Moldova Bilgi ve Güvenlik Servisi’nin ülkede çok sayıda olduğu öne sürülen “Rus casuslar”a karşı mücadele etmek için ek yetkiler alacağını belirtti.

Grosu, “Enformasyon ve Güvenlik Servisi yasasının yeni bir versiyonu bugünlerde tescil edilecek ve bu da Servise ‘ajanura’ ile ülkenin hem burada hem de Nistru’nun sol kıyısında dolu olduğu Rus casuslarla mücadele etmek için ek ve yeni yetkiler sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Grosu, parlamentodaki Sosyalist Parti milletvekillerinin Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini kınamayı reddetmelerinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Moldova Parlamento Başkanı, “Moldova'nın zararına olacak şekilde diğer ülkelerin çıkarları doğrultusunda hareket ederek anavatana ihanet edilmesiyle başa çıkacak mevzuat değişiklikleri önereceğiz. Bunu yapacağız” şeklinde konuştu. 

Moldova Bilgi ve Güvenlik Servisi Başkanı Alexandru Mustyatea, yetkilerin genişletilmesi için parlamentoya bir yasa paketi sunacağını ifade etmişti.