Moderna koronavirüs aşılarındaki yabancı madde hakkında açıklama yaptı

Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna, Japonya’ya gönderilen bazı koronavirüs aşılarının içinde tespit edilen yabancı maddenin ne olduğunu açıkladı.

Moderna tarafından yapılan açıklamada, Japonya’ya gönderilen bazı koronavirüs aşılarının içinde paslanmaz çelik parçacıklarının tespit edildiği belirtildi. Amerikan biyoteknoloji şirketi, bu maddenin insan sağlığı açısından fazla riskli olmadığını bildirdi.

Moderna, Japonya’da aşı dağıtımını yürüten Takeda ile ortak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, bazı koronavirüs aşılarında görülen kirlenmenin, İspanya’daki üretici firma ROVİ Ecza Sanayi Hizmetleri’nin fabrikasındaki üretim bandında tespit edilen bir hatadan dolayı ortaya çıktığı belirtildi.

Açıklamada, “Moderna’nın koronavirüs aşısında nadir görülen paslanmaz çelik parçacıkları hasta sağlığına fazla bir tehlike arz etmemektedir ve ürünün fayda/risk profiline tesir etkisi bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca “Paslanmaz çelik kalp kapakçığı, eklem protezi ve ameliyatlardaki metal dikiş ve kelepçelerde rutin olarak kullanılmaktadır. Bu itibarla Japonya’daki aşı partilerinde tespit edilen bu parçacıkların enjekte edilmesinin tıbbi riski arttırmasını beklenmemektedir” denildi.

Moderna şirketi, şu ana kadar yaşanan ölümler ile ilgili aşılamayla bağlantılı bir kanıt bulunmadığını ifade etti.