Miçotakis ile Sisi arasındaki görüşmede Türkiye de gündemdeydi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Mısır’ın başkenti Kahire’de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından basın toplantısında konuşan Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, resmi ziyaret kapsamında gittiği Mısır’da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi. İki lider arasında Mısır-Yunanistan ilişkileri, Türkiye, Kıbrıs ve Libya konuları ele alındı.

Görüşmenin ardından basın toplantısında kameraların karşısına geçen iki lider, Yunanistan ve Mısır arasındaki derin dostluk bağlarına dikkat çekti.

Miçotakis, “Ortak hedeflerimiz, bölgemizde yeni işbirliklerine imza atmak. Bunun tipik bir örneği ise aramızdaki deniz bölgelerinin kısmi sınırlarının çizilmesidir” şeklinde konuştu.

Kıbrıs hakkında değerlendirmelerde bulunan Miçotakis, “BM Sözleşmesi ve Deniz Hukukuna saygı kapsamında Mısır ile işbirliği yapıyoruz” ifadelerini kullanırken, Kıbrıs’ta iki devletli çözüme karşı olduklarını söyledi.

Miçotakis, Doğu Akdeniz bölgesinin parçalanmaması ve bu bölgede işbirliği için bir üs yapılması gerektiğini belirtti. Libya konusuna da değinen Miçotakis, “Libya’daki gelişmeleri de ele aldık. Komşu ülkede barış ve düzeni destekliyoruz ve temel ön koşul, tüm yabancı birliklerin ve paralı askerlerin geri çekilmesi ve son olarak seçimlerin yıl sonundan önce yapılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Miçotakis ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Zirvesin’de gerçekleştirdiği görüşme hakkında değerlendirmelerde bulundu. Miçotakis şu ifadeleri kullandı;

“Cumhurbaşkanı Sisi’ye Erdoğan ile görüşmem hakkında bilgi verdim. Zıt görüşmelerimiz devam ediyor ancak ticari, çevre ve turizm konularında Türkiye ile işbirliği geliştirebiliriz. Ekonomi ve iklim değişikliği gibi konularda Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin derinleştirilmesine yönelik beklentiler, Münhasır Ekonomik Bölge’nin (MEB) sınırlandırılması sorunu gibi farklılıklarımızdan kaynaklanan gerilimi azaltabilir.”

SİSİ: “LİBYA’DA YUNANİSTAN’A KATILIYORUZ

Yunanistan ile çeşitli alanlarda ilişkilerin geliştiğini belirten Sisi, iki ülke arasında deniz taşımacılığının yeniden başlatılması konusundaki isteğini gündeme getirdi.

Doğu Akdeniz’deki sınırlar konusunda Mısır’ın duruşunun net olduğunun altını çizen Sisi, Libya konusunda Yunanistan’a katıldıklarını belirtti. Sisi ayrıca Kıbrıs’ta Yunanistan ile aynı düşündüklerini ifade etti.