Mısır & Rusya’dan ortak tatbikat

Mısır ve Rusya donanmalarının katılımıyla "Dostluk Köprüsü 2020 Tatbikatı", 17-24 Kasım tarihleri arasında Novorossiysk’de yapılacak…

Mısır ve Rusya Deniz Kuvvetleri, yaklaşık 5 yıl önce başlayan ‘Dostluk Köprüsü’ tatbikatları kapsamında Karadeniz’de ilk kez gerçek mühimmat ile askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor.

Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından dün yapılan açıklamaya göre savaş gemileri, askeri iş birliği olanaklarını artırmayı ve bölgede güvenlik ile istikrar çabalarını desteklemeyi hedefleyen ortak tatbikata katılmak üzere İskenderiye’deki deniz üssünden ayrıldı.

 Mısır Donanması’na ait savaş gemileri, Dostluk Köprüsü 2020 tatbikatı kapsamında Karadeniz’e ulaşmak için İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndan geçti.

Rusya Karadeniz Filosuna ait basın ofisi, Karadeniz’deki tatbikatların gerçek mühimmat ile yapılacağını duyurdu.

Basın ofisinin açıklamasında, “Rusya ve Mısır Donanması, denizde her türlü koruma ve savunmayı organize etmek için ortak karargahın komutası altında tedbirler uygulayacak, gemi kaynaklı silahlar kullanarak füze ve topçu ateşlemeleri gerçekleştirecekler” denildi.

Tatbikatların denizde güvenlik ve istikrar için iki ülke arasındaki askeri işbirliğini güçlendirmeyi, geliştirmeyi ve denizcilik alanındaki çeşitli tehditleri engellemek için deneyim alışverişinin hedeflediği ifade edildi.

Açıklamaya göre iki ülkenin ortak kuvvetleri ayrıca denizde ikmal tatbikatları yapacak, şüpheli gemileri teftiş edecek, batan bir gemiye yardım sağlayacak ve kurtarma girişimlerinde bulunacak.

Rusya ve Mısır Donanmaları, 2015 yılından beri Dostluk Köprüsü tatbikatları yaparken, Karadeniz’de ilk kez gerçekleştiriliyor.

İki ülke donanmasının Dostluk Köprüsü 2020 tatbikatı, 17-24 Kasım tarihleri arasında Novorossiysk’de yapılacak.