Mısır ve GKRY Savunma Bakanları Kahire’de bir araya geldi

Mısır Savunma Bakanı Orgeneral Muhammed Zeki ile Güney Kıbrıs Savuma Bakanı Haralambos Petridis başkent Kahire’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Garip Abdulhafiz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, iki bakanın başkent Kahire’de bir araya geldiğini belirtti. Abdulhafiz, Zeki ve Petridis’in askeri iş birliği ile uluslarası ve bölgesel konuları ele aldığını bildirdi.

Abdulhafiz ayrıca iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında tecrübe alışverişinde bulunma konusunda görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti.

Abdulhafiz, ikili görüşmede Mısırlı bakanın, iki ülke silahlı kuvvetlerini birbirine bağlayan stratejik ortaklıktan övgüyle bahsettiğini ifade etti. Ayrıca Abdulhafiz, Zeki’nin iki ülke arasındaki askeri iş birliğini çeşitli alanlarda geliştirme yönündeki arzusunu ifade ettiğini kaydetti.

Görüşmede, Güney Kıbrıslı bakanın, ülkesinin Mısır ordusuyla güçlü ilişkiler ve koordinasyondan memnuniyet duyduğunu dile getirdiği bildirildi. Ayrıca gelecek süreçte tarafların menfaatleri doğrultusunda iş birliğinin farklı alanlarda geliştirilmesi isteğini ifade ettiği aktarıldı.

İki bakanın görüşmesinde bazı üst düzey askeri yetkililerin de hazır bulunduğu kaydedildi.