Mısır, Fransa'dan 30 Rafale savaş uçağı alıyor

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin karşısında yer alan Mısır, bölgede beraber hareket ettiği Fransa'dan 30 adet Rafale savaş uçağı satın alıyor.

Mısır ve Fransa’nın Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi saf dışı bırakmak için birlikte hareket ediyor. İki ülkenin Türkiye karşıtlı üzerinden gelişen ilişkileri, yeni anlaşmalarında önünü açıyor.

Mısır Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Tamir Muhammed Rifai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mısır Silahlı Kuvvetleri ile Fransız Dassault Havacılık Şirketi arasında anlaşma imzalandığını duyurdu.

Ayrıca Rifai, Mısır'ın Fransa ile 30 Rafale savaş uçağı satın alınmasına ilişkin anlaşmanın, en az on yıl vadeli finansman kredisi yoluyla yapıldığını kaydetti.

İki ülke, 2015 yılında da 24 adet Rafale savaş uçağı alımı için bir anlaşmaya varmıştı. Mısır’ın resmi makamlarının açıkladığı bilgilere göre, bu uçaklar 2015 ile 2019 yılları arasında Mısır Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Sözleşmenin değerinin ise 4.5 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından biri olan Reuters, kısa bir süre önce iki ülke arasında yeni bir savaş uçağı anlaşması yapılabileceğinin mesajını vermişti.

Reuters'a göre, Mısır ile yapılan anlaşma ayrıca füze tedarikçisi MBDA ve ekipman tedarikçisi Safran Electronics & Defense ile 200 milyon euro değerinde sözleşmeleri de kapsıyor.