Mısır Ordusu, Yunanistan ve bazı Arap ülkeleri ile birlikte tatbikat başlattı

Mısır Ordusu, tatbikatın Suudi Arabistan’ın yanı sıra BAE, Yunanistan ve GKRY’den askeri birliklerin katılımıyla gerçekleştiğini bildirdi.

Mısır Ordusu, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile beraber askeri tatbikat başlattıklarını bildirdi.

Mısır Ordusu Sözcüsü Garip Abdulhafız, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülkede “Hirakl-2” ortak askeri tatbikatının başladığını ifade etti.

Abdulhafız, tatbikatın Suudi Arabistan’ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden gelen askeri birliklerin katılımıyla gerçekleştirildiğini ekledi. Abdulhafız ayrıca, ABD, Ürdün, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Bahreyn’in ise tatbikata gözlemci olarak katılım sağladığını belirtti.

Mısır Ordu Sözcüsü, Mısır’ın kuzeyindeki Muhammed Necib Üssü’nde yapılan askeri tatbikatın birkaç gün süreceğini ve ilk aşamada katılan birliklerin kavramları birleştirmek için tanışacağını, tatbikatta kullanılacak silahların tanıtılacağını kaydetti.

Abdulhafız, askeri tatbikatın “Mısır’ın dost ve kardeş ülkelerle askeri ilişki ve iş birliği geliştirme” çabaları doğrultusunda gerçekleştiğine dikkat çekti. Ayrıca Mısır Ordu Sözcüsü, gelişmiş silah ve ekipmanların kullanılacağını tatbikatın tecrübe paylaşımına da katkı sağlayacağını ekledi.