Mısır, GKRY ve Yunanistan Savunma Bakanları Kahire’de

Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanı Charlompos Petrides ve Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ile başkent Kahire’de bir araya geldi.

Mısır Ordusu tarafından yaptılan açıklamada, Savunma Bakanı Zeki’nin, GKRY’li ve Yunan mevkidaşlarıyla başkent Kahire’de bir araya geldiği belirtildi.

Zeki, “Mısır, GKRY ve Yunanistan’ın iş birliğinin desteklenmesinin önemine” vurgu yaptı. Zeki ayrıca, üç ülkenin ortak çıkarları kapsamında ilerleyen iş birliğine övgüde bulundu.

GKRY’li bakan Petrides ise ortak tatbikatlar ve ordular arasında bilgi alışverişi çerçevesinde askeri ve ikili iş birliğinin desteklenmesine yönelik Mısır, GKRY ve Yunanistan arasındaki koordinasyonun sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Yunan bakan Panagiotopoulos ise Kahire’nin uluslararası ve bölgesel alanda, Orta Doğu ile Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarın sağlanmasındaki etkin rolünden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Söz konusu açıklamada, Mısır, GKRY ve Yunanistan Silahlı Kuvvetleri arasında savunma, güvenlik ve Doğu Akdeniz bölgesinde barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik yolların desteklenmesini kapsayan ortak bir bildiriye imza atıldığı kaydedildi.