ABD'de ırkçı polis saldırısı

ABD’nin Minnesota eyaletinde bir siyah genç daha polis tarafından vurularak öldürüldü. 20 yaşındaki Daunte Wright, polis çevirmesi sırasında vurularak hayatını kaybederken, olay George Floyd’un öldürüldüğü yerden yalnızca 16 kilometre uzaklıkta gerçekleşti. Olayın ardından yüzlerce kişi polis şiddetini protesto etmek için sokaklara döküldü.

ABD’de geçtiğimiz yıl mayıs ayında polis tarafından öldürülen George Floyd’un öldürüldüğü yerden yalnızca 16 kilometre mesafede benzer bir olay daha yaşandı. ABD’nin Minnesota eyaletinde, Brooklyn Center’da bulunan Orchard Bulvarı'nda polis, trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle bir aracı durdurarak kontrol etmek istedi.

Brooklyn Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre, polisler, araçta bulunan Daunte Wright hakkında yakalama kararı olduğunu söyleyerek siyah genci gözaltına almak istedi. Wright arabasına doğru yöneldiğinde ise polis memurlarından biri 20 yaşındaki gence ateş ederek öldürdü.

ANNESİ OLAY ANINI ANLATTI

Daunte Wright'ın annesi Katie Wright gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun olay sırasında onu aradığını söyledi. Katie Wright, oğlunun anlattıklarını aktarırken, polislerin onu dikiz aynasına takılı araç kokuları nedeniyle durdurduğunu belirtti. Ardından polisin araçtan inmesini istediğini söyleyen Wright, boğuşma sesleri duyduğunu ve telefonun kapandığını ifade etti. Oğlunu merak eden Katie Wright, tekrar aradığında ise telefonu kız arkadaşının açtığını ve Daunte’nin vurulduğunu söylediğini aktardı. 

Polisler tarafından vurularak öldürülen 20 yaşındaki Daunte Wright’ın 2 yaşında bir çocuğu olduğu belirtildi. Siyah genci vuran polislerin kimlikleri henüz açıklanmazken, olay esnasında her iki polisin de vücut kameralarının kayıtta olduğu öğrenildi. Eyalet Suçları Yakalama Bürosu, olay hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

ABD SOKAKLARI KARIŞTI

Daunte Wright’ın vurularak öldürülmesinin ardından şehirde protestolar başladı. "Daunte Wright için Adalet" yazarak yürüyen protestoculardan bir grup, polis binasına doğru yürüdü. Reuters’a o anları anlatan bir görgü tanıdığı, grubun polis binasına yürümeden önce polisin protestoculara plastik mermi ile müdahale ettiğini ve 2 kişinin yaralandığını belirtti.

Sosyal medyada protestolara dair paylaşılan görüntülerde ise bazı protestocuların marketleri yağmaladığı ve polis araçlarına zarar verdiği görüldü. Olayların büyümesinin ardından Brooklyn Merkez Belediye Başkanı Mike Elliott, sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı. Elliott’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, olayları "trajik" olarak nitelendirerek barışçıl protestoculara güç uygulanmamasını istediğini belirtti.

BİDEN’DAN İTİDAL ÇAĞRISI

ABD Başkanı Joe Biden da olaylara ilişkin açıklama yaparak, henüz vurulan gencin ailesiyle görüşmediğini söyledi. Bölgedeki yetkililerle görüştüğünü belirten Biden, olayların çok trajik olduğunu ve soruşturmanın sonucunun beklenmesi gerektiğini vurguladı.

Polislerin vücut kameralarındaki kaydı izlediğini söyleyen ABD Başkanı, olayların kasti mi yoksa kaza mı olduğunun anlaşılmasının önemini belirtti. Olayı protesto edenlere yönelik de açıklama yapan Biden, siyah toplumun öfkesini ve acısını anladıklarını ancak protestolardaki şiddetin bir sebebi olamayacağını ifade etti. Öte yandan Biden, soruşturma tamamlanana kadar itidal çağrısı yaptı.