Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’li mevkidaşı ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Görüşmede, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yeni bir operasyon girişimi konusu ele alındı.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada, “Bakan Austin, gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu ve Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyona güçlü karşıtlığını paylaştı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Taksim’deki bombalı saldırıda ölenler için başsağlığı dileklerinin iletildiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise telefon görüşmesinde ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularının ele alındığı bildirildi.

Görüşmede, “Türkiye ve ABD’nin iki önemli müttefik olduğunu vurgulayan Akar’ın, terörle mücadele operasyonlarının Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları kapsamında yapıldığını anlattığı” kaydedildi.

Terörle mücadelede iş birliği ve dayanışmanın bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe katkı sağlayacağını” belirten Akar, bu kapsamda Türkiye’nin IŞİD ve diğer tüm terör örgütlerine karşı iş birliğine hazır olduğunu vurguladı.

Milli Savunma Bakanı, “terörle mücadele operasyonlarında tek hedefin teröristler olduğunu, koalisyon güçlerine veya sivillere zarar verilmesinin söz konusu olmadığını” dile getirdi.