Milli Muharip Uçağı 2023’de hazır

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alması hedefleniyor. Detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kriter dergisinin son sayısında, SETA Vakfı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtladı. Savunma sanayindeki son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 700'e yakın projenin devam ettiğini açıkladı. Silahlı insansız hava araçları ve yeni yapılan AKINCI TİHA'nın önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli savaş uçağı için de tarih verdi. Erdoğan, "Savunma sanayiinde yerlilik oranını yüzde 20 seviyelerinden aldık, yüzde 70’lerin üstüne çıkardık. Dedi.

110

SAVUNMA SANAYİMİZ DÜNYA SIRALAMASINDA YÜKSELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bugün dünyanın en büyük savunma şirketleri listesinde 5 firmamız bulunuyor. Diğer taraftan havuzlu çıkarma gemimiz TCG Anadolu’nun inşasının sonuna geldik. Nitekim gemimiz 1 Temmuz’da liman test hazırlıkları için rıhtıma indi. Tasarımından üretimine her aşamada yerli olacak savaş uçağımızı da 2023’te hangardan çıkaracağız diyerek gerekli çalışmaların gerçekleştiğini söyledi. 

210

TERÖRLE MÜCADELEDE İHA VE SİHALARIN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKIYOR!

Savunma sanayi projelerimizin en önemlisi şüphesiz SİHA ve İHA’lardır. AKINCI ile bu alanda dünyanın ilk 4 ülkesinden biri olacağız. Terörle mücadelemize SİHA’lar gerçekten büyük katkı yapıyor. Bunun yanında eşgüdüm içinde yürüyen bir süreç var. Güvenlik teşkilatlarımız olan TSK, emniyet, jandarma ve MİT arasındaki koordinasyon şu an en üst düzeyde ve bu koordinasyonu daha da arttıracağız dedi.

İHA ve SİHA'lara ciddi talebin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sadece terörle mücadelede değil, Suriye’de ve Libya’da da İHA ve SİHA’lar çok etkin rol oynuyor. Bu alanda dünyanın ilgisini çekmiş durumdayız. İHA ve SİHA’lara yönelik de çok ciddi dış talep var. Gerekli ihracat çalışmaları da gerçekleştiriliyor. Tabi savunma sanayii alanındaki diğer yerli üretimlerimize yönelik de büyük bir ilgi var. Hem özel sektör, hem de devlet olarak bu alanda atılan adımlarımız kesintisiz sürecek. "Açıklamasında bulundu.

410