Çalışan emekçilere zorunlu bağış dayatması mı yapılıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ''Biz bize yeteriz Türkiyem'' sloganıyla başlattığı 'Milli Dayanışma Kampanyası'nın bazı kurum ve kuruluşlar tarafından zorunlu hale getirildiği gündemde. BOTAŞ ve Yargıtay’dan sonra öğretmenlere de zorunlu bağış dayatması yapıldığı öne sürülüyor, peki iddialar doğru mu? Milli Dayanışma Kampanyası zorunlu hale mi getirildi?

Dünya ülkeleri Covid-19 ile mücadele kapsamında art arda yardım fonlarını açıklarken, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ''Biz bize yeteriz Türkiyem'' sloganıyla, 'Milli Dayanışma Kampanyası' başlattığını duyurdu. Bağış kampanyasına tepkiler, en az destekler kadar fazlaydı. Söz konusu kampanyanın başlatılmasının üzerinden henüz 48 saat geçmemişken, Milli Dayanışma Kampanyası’nın bazı kurum ve kuruluşlar tarafından zorunlu hale getirildiği öne sürüldü.

EMEKÇİNİN MAAŞINDAN KESİLİR Mİ?

Sözcü’nün haberine göre, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) çalışanlarına ilettiği yazıda, ‘Milli Dayanışma Kampanyası'na gönderilmek üzere işçilerin maaşlarından kesinti yapılacağı belirtildi. Çalışanlara gönderilen SMS ve e-postaya göre kapsam dışı personelin maaşından 400 TL, kapsam içi personelin maaşından ise 200 TL kesinti yapılacak. Bu miktarlardan daha az veya daha fazla bağış yapmak isteyen personel durumu yönetime bildirecek.

Üst düzey BOTAŞ yetkilileri çalışanlara bağış için gönderilen yazı hakkında yaptıkları açıklamada, ‘‘Daha önce de depremzedelere, şehit ailelerine yönelik bağış kampanyaları yaptık. Kimseyi bağışa katılması için zorlamıyoruz. Daha önce de bağışlara katılmayanlara herhangi bir şey olmadı. Maaşlardan zorunlu kesinti yapılmayacak” ifadesi kullanıldı. Çalışanlara gönderilen yazıda neden ‘kesinti' yapılacağı ifadesi kullanıldığı sorulduğunda ise, “mailde öyle olmuş” yanıtı verildi.

YARGITAYDAN’DA ZORUNLU BAĞIŞ

BOTAŞ’ın ardından Yargıtay Başkanlığı’da çalışanların cep telefonlarına atılan mesaj ile verilen IBAN hesabına para yatırmasını istedi. lira talep etti. Gazeteci İsmail Saymaz Twitter üzerinden, "Yargıtay Başkanlığı, hakimler ve savcılardan en az 1000, çalışanlardan en az 100 TL “yardım” topluyor." ifadeleriyle Yargıtay Başkanı Mehmet Karaca imzalı belgeyi paylaştı. Yargıtay’ın rakamı belirleyerek çalışanlardan yardım parası talep edilmesi tepki çekti.

ÖĞRETMENLERE BAĞIŞ DAYATMASI YAPILIYOR MU?

Yargıtay ve BOTAŞ’ın ardından öne sürülen bir diğer iddia ise, Okul müdürleri, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri yöneticilerinin, öğretmenlerden Cumhurbaşkanı’nın başlattığı bağış  kampanyası için bağış yapmalarını istemesiydi. Cumhuriyet’in haberine göre, bir okul müdürü öğretmenlere yolladığı mesajda; “Paranızı bu hesaplara gönderebilirsiniz. Ancak kim ne kadar gönderecekse bana özelden yazsın, benim de toplam tutarı ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirmem gerekir” dedi.

Bir il milli eğitim müdürlüğünde görevli bir yöneticinin, okul yönetimlerine gönderdiği mesaj da şöyle: “Tüm okul ve kurumlarımızın müdürleri tarafından her türlü iletişim aracı ile öğretmen ve velilerimize ulaşılıp gerekli gayret gösterilip kampanyaya katılımın üst düzeyde tutulması için gayret gösterilecek olup her hafta cuma günü okul ve kurumlarımızın gayreti ile toplanan yardımın toplam tutarı tarafıma WhattsAptan, özelden okul ve kurum ismi belirtilerek gönderilecektir. Bu kampanyaya özel kurslarımızdan da katılım beklenmektedir.”

KAMPANYA DAYATMASI YARGITAYA TAŞINACAK

Eğitim İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı’nın bizzat kampanyayı açıklamasından hemen sonra okul yöneticileri, WhatsApp gruplarında, öğretmenlere kampanyaya katılmayı dayatmış, makbuzların kendilerine sunulmasını emretmeye başlamıştır” denildi. Bu dayatmaya ilişkin çok sayıda ekran görüntüsü ve bilgisinin sendikaya ulaştığı belirtilen açıklama şöyle: “Okul yöneticilerinin, bağışa zorlanan öğretmenlerin göndereceği makbuzları ilçe milli eğitim müdürlüklerine yollayacaklarını hep bir ağızdan bildirmesi, yöneticilerin öğretmenlerin bağışı üzerinden yalakalık puanı toplamaya çalışacağını ve bu kampanya dayatması aracılığıyla öğretmenlerin siyaseten fişleneceğini ortaya koymuştur. Kampanya dayatmasını yargıya taşıyacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.’’

CHP’Lİ BELEDİYELERİN BAĞIŞ HESAPLARI NEDEN BLOKE EDİLDİ?

Dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 81 ilin valilerine gönderdiği genelgede, belediyelerin valiliklerden izin almadan yardım kampanyası düzenleyemeyeceği, düzenleyenler hakkında soruşturma başlatılacağı belirtilmişti. Söz konusu genelgenin ardından koronavirüs salgınından etkilenen yurttaşlar için yardım kampanyası düzenleyen başta Ankara ve İstanbul olmak üzere muhalefet belediyelerinin banka hesaplarının bloke edildiği duyuruldu. Yardım kampanyaları engellenen muhalefet partililer, oldukça tepkili.

CHP’li belediyelerin başlattığı yardım kampanyalarına ilişkin hesapların İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ardından bloke edildiğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, iktidarın CHP’li belediyelerin toplum nezdinde karşılık bulan çalışmalarını engellenmek istediğini kaydetti. Torun, “İzin almalarına gerek yok. Büyükşehir Belediye Kanunu ve Belediye Kanunu kapsamında belediyelerin yardım toplama yetkisi ve hakkı var” diye konuştu.

Ayrıca Torun hesapların dondurulması üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret etti. CHP temsilcileri, virüsle mücadeleye tüm kuruluşların desteğinin büyük önem taşıdığını, belediyelerin çalışmalarının Cumhurbaşkanı’nın öncülük ettiği kampanyaya olumsuz bir etkisinin olamayacağını vurguladı. Ancak İçişleri Bakanlığı’ın atmış olduğu bu adım, kamuoyu nezdinde de CHP’li belediyelerin kampanyalarının, Milli Dayanışma Kampanyası’na rakip olarak görüldüğü ve bu sebeple hesaplarının bloke edildi şeklinde yorumlandı.

SOSYAL MEDYADAKİ TEPKİLER

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Hukukçu Sera Kadıgil, sosyal medya hesabından karara tepki göstererek şöyle yazdı: Bir yanda belediyelere GÖNÜLLÜ bağış yapan insanlara akıl/hukuk dışı zorluklar çıkartılıyor, bir yanda emekçiler için bağış yapmak gönüllü değil, zorunlu tutuluyor!

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Doğalgaz faturalarına hiç bir yardımı dokunmayan BOTAŞ'ın Genel Müdürü, çalışanlarının maaşından zorla kesinti yapıyor ve bunun adına yardım diyor” ifadesini kullandı.