ABD Genelkurmay Başkanı gizlice Çin'i aradı!

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in Trump’ın olası fevri adımlarına karşı Çinli mevkidaşını aradığı ve güvence verdiği iddia edildi.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın üst düzey askeri danışmanı olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’in Çinli mevkidaşını gizli bir şekilde aradığı öne sürüldü. Trump’ın başkanlığının son dönemlerinde olası fevri adımlardan endişe eden Milley’in Çin’deki yetkililere güvence verdiği belirtildi.

Washington Post gazetesinden Bob Woodward ve Robert Costa’nın kaleme aldığı “Peril” (Tehlike) adlı kitapta yer alan iddialara göre Milley, Çin Genelkurmay Başkanı Li Zuocheng’i ilk kez 30 Ekim’de, başkanlık seçimlerinden dört gün önce aradı. İkinci görüşme ise 8 Ocak’ta Kongre Binası’ndaki saldırıdan (Capitol İsyanı) iki gün sonra gerçekleşti.

Woodward ve Costa, saldırıdan etkilenen Milley'in “Trump'ın seçim sonrasında ciddi bir zihinsel düşüşe geçtiğine emin olduğunu, manik tepkiler verdiğini, yetkililere bağırdığını ve seçim komploları hakkında kendi alternatif gerçekliğini inşa ettiğini” iddia etti.

Kitaba göre Milley, kıdemli bir personeline, “Bir başkanın tetik noktasının ne olduğunu asla bilemezsiniz” dedi.

SALDIRI OLURSA ÖNCEDEN HABER VERİLECEK

Önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak olan kitapa göre, Milley ile Zuocheng arasındaki ilk telefonda görüşmesinde “her şeyin yolunda olduğu” yönünde güvence verildi. Milley’in Çinli mevkidaşına, “Size karşı herhangi bir saldırıda bulunmayacağız. Bir operasyon veya saldırı yapılacak olursa önceden size haber vereceğim” dediği öne sürüldü.

İkili arasındaki ikinci telefon görüşmesinde ise Kongre Binası’ndaki saldırının Çin’de oluşturduğu endişe giderilmeye çalışıldı. Kitapta, Milley’in Zucheng’e, “Her şey yolunda ama demokrasi bazen dağılabiliyor. İstikrarlı durumdayız” dediği aktarıldı.

NÜKLEER SİLAH TEHDİDİ

Milley, nükleer silahlar da dahil olmak üzere askeri harekât sürecini gözden geçirmek için 8 Ocak'ta Pentagon ofisinde gizli bir toplantı yaptı. Pentagon'un savaş odası olan Ulusal Askeri Komuta Merkezi'nden sorumlu üst düzey askeri yetkililere konuşan Milley, onlara kimseden emir almamalarını söyledi.

Kitaba göre Milley memurlara, "Size ne söylenirse söylensin, prosedürü siz yapın. Süreci siz yönetin. Ben de bu prosedürün bir parçasıyım" dedi. Daha sonra odanın içinde dolaştı, her bir memurun gözünün içine baktı ve anladıklarını sözlü olarak teyit etmelerini istedi.

Olası bir nükleer silah kullanma emrine karşı askerleri uyaran Milley, kendisine haber vermeleri yönünde uyarıda bulundu.

Milley’in 6 Ocak’taki saldırıların ardından aralarında Rusya ve İngiltere’nin de bulunduğu ülkelerin yetkilileriyle iletişime geçerek “her şeyin kontrol altında olduğu” mesajı verdiği ifade edildi.

TRUMP’TAN MİLLEY’E SERT TEPKİ

İddialar üzerine açıklama yapan Trump, doğru olduğu takdirde Milley’in vatana ihanet ile suçlanması gerektiğini belirtti.

Kendiyle ilgili yazılanları “uydurma” olarak niteleyen eski ABD Başkanı, Milley’e ise “budala” dedi. Öte yandan, Çin’e saldırmayı hiç düşünmediğini sözlerine ekledi.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Demokrat Başkan Joe Biden'ı Genelkurmay Başkanı’nı derhal kovmaya çağırdı.

Dönemin ABD Başkanı olan Trump, 2018 yılında Milley’i en üst düzey askeri görev olan Genelkurmay Başkanlığı’na atamıştı. Ancak Kasım 2020’deki seçimleri kaybetmesinin ardından Milley’e yönelik eleştirilerde bulunmuştu.