Mikroba karşı dirençli bakteriler, zaman içerisinde enfeksiyona bağlı ölümlere sebep oluyor

Mikroba karşı dirençli bakteriler her yıl milyonlarca kişinin ölümüne sebep oluyor. Bu durum her geçen yıl daha da fazla kötüye gidiyor. Bu yüksek ölümlere rağmen, büyük ilaç firmaları kârlı görmedikleri için yeni antibiyotik geliştirmeye olumlu bakmıyor.

Antimikrobiyal direnç (AMD) ile ilgili yapılan yeni ve kapsamlı bir çalışma, dünya genelinde her gün binlerce kişinin bu dirence bağlı enfeksiyonlar yüzünden hayatını kaybettiğini ortaya çıkardı.

110

Küresel AMD Araştırma Projesi (Gram), antimikrobiyal direncin küresel çapta boyutunu ve eğilimini doğru ve zamanlı şekilde anlamak amacıyla araştırmalar gerçekleştirdi.

210

Gram tarafından 204 ülke ve bölgeyi kapsayan yeni çalışma; 1 milyon 270 binden fazla kişinin doğrudan AMD'ye bağlı bakteriyel enfeksiyonlar sonucu hayatının sonlandığını gösterdi. Araştırmacılar, bu rakamların yapılan çalışmalar neticesinde daha çok artabileceğini ortaya koydu.

Açıklanan rakamların, AIDS ya da sıtma gibi ölümcül hastalıklara göre çok daha fazla kişinin ölümüne neden olması dikkat çekiyor.

410