Mike Pompeo’nun kitabındaki Türkiye iddialarına İbrahim Kalın'dan yanıt geldi!

ABD’de bir dönem Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Mike Pompeo, 2018-2021 yılları arasında siyaset sahnesinde yaşadıklarını bir kitap haline getirdi. Bu kitapta Türkiye hakkında çarpıcı iddialarda bulunan Pompeo, Ankara hükümetinden tepki çekti. Gazeteci Hande Fırat, Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, Pompeo’nun söz konusu iddialarına verdiği yanıtları aktardı.

ABD’de bir dönem Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Mike Pompeo, 2018 ile 2021 yılları arasında siyaset sahnesinde yaşadıklarını anlattığı bir kitap yazdı. Bu kitapta Türkiye hakkında çarpıcı iddialarda bulunan Pompeo, Ankara hükümeti tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Gazeteci Hande Fırat, Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, Pompeo’nun iddialarına verdiği yanıtları aktardı.

Trump’ın Ocak 2017’de başkanlık koltuğuna oturduğuna dikkat çeken Gazeteci Hande Fırat, Türkiye’nin darbenin hemen ardından FETÖ, DEAŞ ve PYD/YPG gibi terör örgütleriyle mücadele ettiğini vurguladı. 

Hürriyet Yazarı Fırat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump ile ABD’de yapacağı görüşme öncesinde dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Mayıs 2017’de ABD’ye gittiğini hatırlattı.

Kitabı yazan Mike Pompeo’nun o tarihte CIA Başkanı olduğuna dikkat çeken Hande Fırat, Türk-ABD heyetleri arasındaki görüşmelere Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster başkanlığındaki heyetin ev sahipliği yaptığını belirtti.

Gazeteci Hande Fırat, Pompeo’nun kitabındaki, “Türklerin yoğun ABD desteği olmadan IŞİD’i yenme şansı olmadığı, bu nedenle Başkan’ın SDF (YPG/PYD) ile çalışmayı seçtiği, bunu heyete söyleyince Hakan Fidan ve İbrahim Kalın’ın öfkeyle odayı terk ettikleri” iddiası karşısında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yanıtlarını aktardı.

KALIN: “ABD’NİN PYD/YPG POLİTİKASININ ÇOK YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİK”

Gazeteci Hande Fırat’a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Pompeo yaşananları çarpıtarak anlatıyor. Onlara çok açık şekilde ABD’nin PYD/YPG politikasının çok yanlış olduğunu söyledik” ifadelerini kullandı.

Kalın, “Hakan Fidan, Suriye sahasındaki gelişmeleri detaylı bir şekilde anlattı. Daha sonra Pompeo ile yaptığı görüşmelerde de pozisyonumuzu tekrar açıkça ortaya koydu. Aynı şekilde Mevlüt Bey ve Hulusi Paşa; Suriye, PYD/YPG politikalarının kökten yanlış olduğunu pekçok defa aktardı” şeklinde konuştu.

O dönem yaşanan gelişmeler hakkında bilgi veren Kalın, Gazeteci Hande Fırat’a yaptığı açıklamada, “Amerikalılar bize PYD/YPG politikalarının devam edeceğini söyleyince bazı önemli konulara dikkat çektik” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat’a, söz konusu görüşmede, dikkat çektikleri konuları şu şekilde aktardı:

1- ‘Bu politika yanlış çünkü bu politika Suriye’de terör örgütü PKK’yı desteklemektir.’

2- ‘Siz bu politikayı Obama döneminden devraldınız. Obama dönemine ait bütün politikaları yerden yere vururken Suriye politikasını devam ettirmeniz büyük bir tutarsızlık. Siz bu politikayı kucağınızda buldunuz, siz icat etmediniz.

3-DEAŞ ile mücadele konusunda iddia ettiğiniz gibi ‘Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye’nin desteklediği muhalifler etkin bir güç değildir ve başarılı olamazlar’ tezinizin hiçbir temeli yoktur, bunu asla kabul etmiyoruz.

Kalın, ABD heyetine, “Obama yönetimine söylediğimiz gibi size şunu açık ve net söylüyoruz. DEAŞ terör örgütü ile mücadele etmek için PYD/YPG yani Suriye’deki PKK’ya ihtiyacınız yok” dediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Gazeteci Hande Fırat’a, daha sonrasında şu ifadeleri kullandı:
Zira bir terör örgütü ile mücadele bir diğer terör örgütünü destekleyerek yapılamaz. Güya özgür dünyanın, serbest piyasa ekonomisinin, kapitalizmin, anti Marksizmin lideri olan bir ülke Suriye’de kendini Marksist, Leninist olarak tanımlayan bir örgütü kendine müttefik olarak seçiyor. Bu ironi de tarihin bir cilvesi. Bizim öfkelendiğimizi yazmış, biz orada net tavrımızı sergiledik. Öfke dediği şey net tavrımızdı” dedi.

POMPEO KAPIYI ZORLADI MI?

Gazeteci Hande Fırat, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’a, Pompeo’nun, iki ülke heyetlerinin 2019 yılında gerçekleştirdiği görüşmeler hakkındaki iddialarını sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile önce baş başa görüşme istediğini belirten Kalın; “Heyet bunu önce istemedi, kendi başkan yardımcılarını Cumhurbaşkanımızla yalnız bırakmaya korktular” ifadelerini kullandı.

Hürriyet Yazarı Fırat, Pompeo’nun, söz konusu kitabında, “Başkan Yardımcısı’nın 2016 darbesini anlatan videoya maruz kalmasından endişelendim. Video o kadar uzun ve o kadar iğrençti ki…” ifadelerini kullandığını belirtti. Pompeo, söz konusu kitabında, izinsizce görüşme odasına girmeye çalıştığını da dile getirmişti.

Gazeteci Hande Fırat, ikili görüşmede, hem not almak, hem de tercüme yapmak için dönemin ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve Cumhurbaşkanlığı Sözücü İbrahim Kalın’ın da bulunduğuna dikkat çekti.

Kalın, söz konusu görüşme hakkında, “Görüşmenin hemen başında James Jeffrey benim kulağıma eğildi; ‘İbrahim benim Türkçem o kadar yeterli değil, sen de idare et lütfen iki tarafı da” dedi. Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz’u net, açık, detaylı anlattı. Bu ülkenin demokrasisine kasteden bir darbe girişimi olduğunu, 251 insanın şehit olduğunu, 2000’den fazla insanın gazi olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Kalın, Gazeteci Hande Fırat’a yaptığı açıklamada şu ifadelerini kullandı:

Cumhurbaşkanımız Suriye politikasında Obama yönetiminden beri gelen bir yanlış politikanın terör örgütü PKK’ya verilen destek olduğunu, bundan dönülmesi gerektiğini söyledi. DEAŞ’ın da bizim düşmanımız olduğunu, o dönemde 3000’e yakın DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdiğimizi paylaştı. Görüşme uzadıkça Pompeo dışarıda sinir krizleri geçirmiş, biz sonradan öğrendik. Şimdi enteresan bir şey bu; içeride başkan yardımcınız görüşüyor ve siz dışarıdan tazyik yapıyorsunuz; ‘Ben de gireceğim’ diye."

Kalın, “Kendisi, kendi başkan yardımcısı istemediği halde o görüşmeye girmek için fiziki olarak kapıya doğru hamle yapmış. Sonradan öğrendik” dedi.

KALIN: “PENCE’İN BÖYLE BİR TALEBİ OLMADI”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat’a, söz konusu görüşme hakkında detayları aktardı:

Başkan Yardımcısı Pence bize Pompeo’yu da görüşmeye alın demedi. Biz kimseyi görüşmeden men etmiş falan değiliz. Karşı taraf istediği halde görüşmeye almıyor da değiliz. Pence’in böyle bir talebi olmadı. Pompeo kendince bu konu başkan yardımcısına bırakılamaz mı demek istiyor, bilemem. Kendileri arasındaki konudur.”

Kalın daha sonra şöyle devam etti: “Baş başa görüşme sonrası heyetler arası görüşmelere geçildi, masada haritalar ve görüntüler de vardı. Ana konusu Suriye’de özellikle de Mümbiç’ti. Biz onlara PYD ve YPG’nin mutlaka Mümbiç’ten çıkarılması ve 30 km. sınırın ötesine çekilmeleri gerektiğini söyledik. 60 günlük eylem planında karar kılındı; Mevlüt Çavuşoğlu ile Pompeo kameraların karşısında bunu açıkladı. O eylem planına asla uymadılar. Mutabakatın uygulanmadığını Mevlüt Çavuşoğlu da birçok kez dile getirdi. Amerikalılar buna hiçbir zaman net ve dürüst cevap vermediler.”

KALIN: “ABD, EGE’DE BARIŞ ALEYHİNE POLİTİKA İZLEDİKLERİNİ GÖSTERDİ”

Kalın, Gazeteci Hande Fırat’a, Pompeo’nun Yunanistan hakkında söylediği ifadeleri de değerlendirdi. Pompeo, söz konusu kitapta, ABD’nin Yunanistan ile olan iyi ilişkilerini vurgulamış ve şu anki durumdan gurur duyduğunu belirtmişti.

Kalın, “Orada çok açıkça itiraf ediyor. Bir zamanların ABD Dışişleri Bakanı Kissinger’dan beri hiç kimsenin bu kadar Yunanistan tarafını tutmadığını açıkça söylüyor. Demek ki ABD, NATO ittifakı içerisinde, müttefikler arasında tarafsız bir tutuma sahip falan değil. Amerikan yönetiminin Yunan tarafını tuttuğunu biliyorduk. Bunu itiraf etmiş ve kayda geçirmiş oldu” şeklinde konuştu.

Kalın, daha sonra şöyle devam etti: “Daha da kötüsü Yunanistan’a böyle açıktan destek vererek iki müttefik arasındaki ilişkileri daha da gerdiğini, Ege’de barış derken; bir tarafı tutarak aslında tam da aleyhine politika izlediklerini de gösterdi. Bugün Biden yönetimi de çok farklı tutumda değil. Belli konularda Amerikan yönetimi mi diyelim, derin devleti mi diyelim Obama hükümetinin başlattığı bir politikayı Trump, onların başlattığı bir politikayı Biden yönetimi devam ettiriyor.”

Ondan sonra da insanlar dönüp bize; “Amerika ile Türkiye ilişkileri neden gergin” gibi sorular soruyorlar. Pompeo’nun itirafları sorunun asıl muhatabının biz değil ABD olduğunu da ortaya koyuyor” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Kendisi seçim yatırımı yapacağım derken bizim pozisyonumuzun da ne kadar haklı olduğunu teyit eden ifadeler kullanmış” dedi.

Kalın, Gazeteci Fırat’a yaptığı açıklamada ayrıca, “Pompeo kendine göre çarpıtıyor mevzuyu. Tabi şimdi bunları neden anlatıyor? Aday olacak, ABD siyasetinde bu çok yaygın moda bir şeydir. Aday olanlar önce bir kitap yayınlarlar” değerlendirmesinde bulundu.