Salome Zurabişvili: “Saakaşvili için af çıkarılmayacak”

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, cezaevinde açlık grevini devam ettiren eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili için af çıkarılmayacağını söyledi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili, 34 gündür açlık grevini sürdüren eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin sağlık durumunun kargaşa yaratmaması gerektiğini belirtti.

Zurabişvili, Saakaşvili’nin ülkeye siyasi istikrarsızlık getirmek için geldiğini öne sürerken, “Eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili’yi affetme konusundaki benim tutumum kesin ve sabit: hayır ve asla” şeklinde konuştu.

Zurabişvili, Saakaşvili’nin özel bir mahkum olarak tanınması gerektiğini belirtti. Gürcistan Cumhurbaşkanı, “Yetkililer Saakaşvili’nin sağlığının bozulmasının siyasi spekülasyon ya da istikrarı bozmak için kullanılmaması yönünde tüm tedbirleri almalı” ifadelerini kullandı.

Gürcistan’a sekiz yıl aranın ardından 1 Ekim’de dönen 53 yaşındaki Mihail Saakaşvili, hakkındaki gıyabi hapis cezaları nedeniyle gözaltına alınarak Rustavi kentinde bulunan hapishaneye götürülmüştü.

Gürcistan Başsavcılığı, 2007 yılında muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kurucusu Badri Patarkaçişvili’nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak gibi gerekçeler nedeniyle Saakaşvili hakkında tutuklama kararı almıştı.