Microsoft hacklendi, Beyaz Saray'dan uyarı geldi!

On binlerce şirket, belediye ve yerel kurumun verilerini barındıran Microsoft'un e-posta hizmeti hacklendi! Beyaz Saray'dan uyarı geldi.

Dünyanın en çok kullanılan e-posta hizmetlerinden Microsoft, geçtğimiz salı günü bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramıştı. Microsoft'a yapılan saldırının detayları ortaya çıktı. 

On binlerce şirket, yerel kurum ve belediye tarafından kullanılan hizmetin Çin tarafından desteklenen bir hacker grubu tarafından salıdırıya uğradığı açıklandı. 

Microsoft'un salı günü 'Hafnium' adlı hacker grubuna ilişkin uyarısının ardından saldırıya uğrayan verilerin özellikle ABD’deki özellikle bulaşıcı hastalıklarla ilgili araştırma alanındaki şirketleri, hukuk bürolarını, üniversiteleri, savunma şirketlerini, çalışma merkezlerini ve sivil toplum kuruluşlarını hedef aldığını belirtildi. 

Amerikalı gazeteci Brian Krebs, "Microsoft’un Exchange e-posta uygulamasındaki dört kusuru tespit eden bilgisayar korsanları son günlerde en az 30 binden fazla ABD kuruluşunu hackledi. Bu kurumlar, Çin siber casusluk birimi tarafından saldırıya uğradı" dedi. 

Krebs, "Casus grubu, Exchange programındaki dört yeni kusurdan yararlandı ve dünyanın dört bir yanındaki yüzbinlerce kuruluşa uzaktan kontrol sağlayan araçlar yerleştirdi" ifadelerini kullandı.

Microsoft yöneticisi Tom Burt, açıkların kapatılması için özel bir güncelleme çalışmasının yapıldığını belirtirken, Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, "tehdidin hala devam ettiğini" söyledi. Saldırının "büyük ölçekli etkisinin olabileceğini" belirten Psaki, ülkedeki kurumları kendilerini korumak için harekete geçmeye çağırdı.