Miçotakis ve Dibeybe ne görüştü?

Libya’ya gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ikili görüşmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Miçotakis’in açıklamalarından Libya ziyaretinden sonuç alamadığı anlaşıldı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis geçtiğimiz günlerde Libya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi ile görüşen Miçotakis, iki ülke ilişkilerini gündeme aldı. İkili görüşmelerin ardından taraflar basın açıklaması yaptı.

Basın toplantısında Miçotakis, “Libya dürüstlük, karşılıklı diyalog ve uluslararası hukuka saygı temelinde yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Önceki dönemin hatalarını silmenin bir yolunu bulmak niyetindeyiz” ifadelerini kullandı ve Türkiye-Libya arasında imzalanan ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’na işaret etti.

Fakat Dibeybe yaptığı açıklamada, 27 Kasım 2019’da dönemin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Türkiye arasında imzalanan ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’ ile ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ anlaşmasının devam edeceğini ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis (Solda), Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe (Sağda)

 
Dibeybe ayrıca, “Türkiye ile münhasır ekonomik bölge belirlenmesi üzerine imzaladığımız anlaşmalar konusuna gelince, her türlü anlaşmanın, uygun çözümler sunmaya katkı sağlaması ve Libya, Türkiye ve Yunanistan’ın haklarının korunmasının önemini vurguluyoruz. Her ülke kendi çıkarlarıyla ilgileniyorsa, Libya da kendi çıkarlarıyla ilgilenmek zorundadır. Yapılan anlaşma neticesinde ülkemizin ve halkımızın çıkarlarını gözetiyoruz.” ifadelerini kullandı.

MIÇOTAKIS LİBYA’DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ

Yunanistan Devlet Başbakanı Miçotakis, basın açıklamasının ardından temaslarını Yunanistan’da yayın yapan Star TV kanalına değerlendirdi. Miçotakis, Dibeybe ile görüşmesinden sonuç alamamış olacak ki, Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşma ile ülkesinin egemenlik haklarının bütünüyle göz ardı edildiğini öne sürdü. 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi

 

Avrupa Komisyonu’nun da Yunanistan’ın yanında durduğunu aktaran Miçotakis, Libya’nın komşusunun Türkiye olmadığını dile getirdi. Ve bu durumu Dibeybe’ye de anımsattığını aktardı.

Muhammed Yunus Menfi istenmeyen kişi ilan edilmişti

Libya’da 2014 yılında patlak veren iç savaşta Birlemiş Milletler ve pek çok ülke tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) karşı darbe girişiminde bulunan Halife Hafter’i destekleyen Yunanistan, 2019 yılında Libya’nın Atina Büyükelçisi olan Muhammed Yunus Menfi'yi "istenmeyen kişi" ilan ederek sınır dışı etmişti. Gerekçe olarak ise Libya ve Türkiye arasında imzalanan mutabakat gösterilmişti.

Star TV kanalındaki yayında, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkilerine de değinen Miçotakis, ülkesinin bu konuda belirleyici olduğunu söyledi. Miçotakis, Atina ile Ankara arasındaki ilişkileri, AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler için belirleyici hale getirmekte başarılı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin AB ile ilişkilerin iyi sonuçlanabilmesinin ‘Yunanistan ve Kıbrıs ile gerilim yaratmamaya’ bağlı olduğunu savunan Yunanistan Başbakanı, Ankara’nın AB-Türkiye Ortak Bildirisi’ne uymasını ve Yunan adalarından dönen sığınmacıları kabul etmesini beklediğini kaydetti.