2020 ABD Başkanlık seçimleri kızışıyor! 3 Kasım için Trump’un elindeki kozlar ne?

ABD seçimlerine doğru Demokrat adaylar ve Trump arasındaki söz düelloları giderek derinleşiyor. Son dönemde Trump’un Bloomberg’e ve Bernie Sanders’e yönelik ifadeleri ABD kamuoyunda geniş yer bulurken, New Hampshire ön seçimlerinin galibi Sanders’tan Trump’a yanıt geldi. Trump, Sanders’ı ciddiye alırken, neden Bloomberg’i hafife alıyor? 3 Kasım seçimleri için Trump’un elindeki kozlar ne?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanlık Seçimleri yaklaşırken, Başkan Donald Trump ve Demokrat parti aday adayları arasındaki söz düellosu giderek kızışıyor. Demokratlardan Bernie Sanders diğer adaylar ile arasındaki farkı açarak yükselişini sürdürüyor. 3 Şubat Pazartesi günü Iowa’da yapılan ilk ön seçimde Pete Buttigieg, yüzde 26,2 ile birinci olurken, Bernie Sanders yüzde 26,1 ile ikinci sırada yer aldı. Fakat New Hampshire’da yapılan seçimlerde durum tam tersine döndü.

New Hampshire ara seçimlerinden önce Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulundu. New Hampshire eyaletinde ara seçimlerin yapılacağını anımsatan Trump, “Seçimlerde Sanders yerine Bloomberg’e karşı yarışmayı tercih ederim. Çünkü Sanders’ın destekçileri gerçek. Bloomberg ise insanları satın alıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Trump kullandığı ifadelerle yeni bir tartışmayı da fitillemiş oldu.

Oyların yüzde 95’inin sayıldığı New Hampshire eyaletinde resmi olmayan sonuçlara göre Vermont Senatörü Bernie Sanders (78), Demokrat seçmenlerin yüzde 26’sının oyunu alarak ilk sırada yer aldı. Sanders’ı, eski belediye başkanı Pete Buttigieg, yüzde 24,4 ile takip etti. Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden 5’inci sırada yer alırken, eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg Iowa ara seçimlerinde olduğu gibi New Hampshire ara seçimlerinde de ilk 10’a giremedi.

Seçim sonuçların kesinleşmesinin ardından zafer konuşması gerçekleştiren Bernie Sanders, Trump’un açıklamalarına atıfta bulundu. Zafer konuşmasında kendisine oy veren herkese teşekkür eden Sanders, “Bu sadece Donald Trump’u yenmekle ilgili bir mücadele değil, bu ülkeyi dönüştürmekle ilgili bir mücadele. Bu zafer, Donald Trump’un sonunun başlangıcıdır." değerlendirmesini yaptı. Ayrıca Sanders, milyarderlerin ülkeyi yönetmesine izin vermeyeceğini vurgulayarak, bazı rakiplerinin paralarıyla seçimleri satın alamayacağını kaydetti.

TRUMP İÇİN BLOOMBERG KOLAY LOKMA MI?

Iowa’daki seçimlerde az bir farkla Buttigieg’in gerisinde kalan Bernie Sanders, New Hampshire’da düzenlenen ön seçimlerde birinciliği elde etti. Diğer Demokrat adaylardan sıyrılan Sanders, Trump tarafından korkulan bir rakip konumuna yükselmiş durumda. Nitekim seçim sonuçlarının açıklamasından önce Beyaz Saray’dan açıklamalarda bulunan Trump, Iowa ve New Hampshire’da ilk 10’a dahi giremeyen Bloomberg’e karşı yarışmayı tercih ettiğini belirtti. Dolayısıyla Trump’un gözünde Bloomberg en kolay rakip olarak duruyor.

Diğer taraftan Trump’un açıklamasında kullandığı, “seçimlerde Sanders yerine Bloomberg’e karşı yarışmayı tercih ederim. Çünkü Sanders’ın destekçileri gerçek. Bloomberg ise insanları satın alıyor.” ifadelerinin seçimlerde Sanders’a olumlu etkisinin olacağından söz etmek mümkün. Bloomberg’i oy satın almakla suçlayan ve Sanders’ı öne çıkaran Trump, böylelikle Demokrat Parti tabanında Bloomberg’e gidecek oyların Sanders’a gitmesinin önünü açtı. Dolayısıyla ilerleyen günlerde diğer eyaletlerde düzenlenecek ara seçimlerde Sanders’ın, rakipleriyle arasındaki olan oy farkını açması muhtemel. Trump kaş yapayım derken göz çıkarmış olabilir.

Donald Trump her ne kadar Bloomberg’i rakip olarak tercih ettiğini belirtse de Bloomberg’in adaylığından çekiniyor olabilir. Nitekim eski New York belediye başkanının Demokrat partiden aday adaylığını açıkladığı ilk gün, Trump’un 2020 seçim kampanyası ekibi, Michael Bloomberg’in sahibi olduğu Bloomberg News muhabirlerine artık akreditasyon kartı vermeyeceklerini açıklamıştı.

TRUMP’UN SEÇİM KOZU; USMCA

Demokrat adayların dış politikada ayrışmaları seçmen tabanında birlikteliğin sağlanmamasına neden oluyor. Donald Trump’un Demokratlara nazaran daha net duruş sergilemesi, seçimlerde biri iki puan olsa da öne çıkmasına olanak sağlıyor. Diğer taraftan Trump, ABD Başkanlığına geldiği ilk günden beri ‘Amerika’nın çıkarları’ tezi üzerinden politikalar yürütüyor. Bu doğrultuda ABD’nin çıkarlarına ters düştüğünü iddia ettiği uluslararası anlaşmalardan birbiri ardına çekildi.

Çıkarlarına ters düştüğü gerekçesiyle Kanada, Amerika ve Meksika arasında imzalanan NAFTA anlaşmasından çekilen Trump, NAFTA’nın yerine ABD’nin çıkarlarına ters düşmeyen yeni bir anlaşma için tarafları masaya oturtmayı başardı ve ABD-Meksika-Kanada Anlaşmasını (USMCA) taraflara imzalattı. 3 ülke arasında imzalanan anlaşma Senato Genel Kurulunda yapılan oylamada 10 ‘hayır’ oyuna karşı 89 senatörün ‘evet’ oyuyla kabul edildi.

NAFTA’dan çekilen ve USMCA’yı taraf ülkelere imzalatan Trump, Amerikan halkına vaatlerini yerine getirdiğini göstermek amacıyla söz konusu anlaşmayı seçim malzemesi haline getirecektir. Özellikle Trump’un 2020 seçim kampanyası ekibinin elinde şimdiden iki koz var. Birincisi USMCA anlaşması ve Trump’a yönelik Demokratlar tarafından başlatılan fakat sonuç alınamayan azil süreci. Trump’un 2020 seçim kampanyası ekibi, kampanyalarını söz konusu iki durum üzerine inşa edecek. Birinde Amerikalıların çıkarlarına çalışıldığı vurgulanacak, diğerinde de mağdur edebiyatına oynanacak.