Meslekler soy adlara ilham oldu

İlk kez M.Ö 2582’de Çin’de kullanılmaya başlandı. Çinlilerin amacı nüfus sayımını kolaylaştırmaktı. Daha sonra aşama aşama bütün dünyada soyadı kullanımı yaygınlaştı. Ülkelere göre yapılan araştırmalar gösteriyor ki tarih boyunca meslekler soy isimlere ilham kaynağı oldu. Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan soy isimleri neler? Sizler için derledik…

Dünya üzerinde birden fazla soyismi bulunsa da online kredi firması NetCredit her ülkede en sık bulunan soy isimleri listesini yayınladı. Yayınladığı listeye göre 5 sınıfa ayrılıyor. Bunlar ise, meslek, kişisel özellik, baba ya da ata kökenli soy isim, yaptığı işi belirten soy isim yani hamilik ve oturduğu konumdan alan soy isimler olarak yer almaktadır.

19

NetCredit verilerine göre Almanya’da en çok kullanılan meslekle ilgili olan bir isim olan Müller yer alıyor. Kelime anlamı olarak Müller değirmenci anlamına geliyor. Almanların yaşam mücadelesine sanayi tarım ve en çok değirmencilikle başlamasından ötürü değirmenci anlamına gelen Müller soyismi aldığı biliniyor.

29

ABD ve Kanada gibi ülkelerde ise en çok görülen soy isim Smith oluyor. Smith ise demircilik demek. Demircilik kökeninden gelen ABD ve Kanada'lı insanların demir işiyle uğraşmasından dolayı Smith soy ismi yani demirci en yaygın olarak verilen soy isimler arasında yer alıyor.

Bugünlerde Corona virüsüyle gündemden düşmeyen Çin, tarihi boyunca krallık ve hanedanlık ile yönetildi her ne kadar başbakanlık sistemi gibi bir sisteme sahip olsa da hanedan ailelerin söz sahibi olduğu görülüyor.Wang yani “Kral” soyisminin yaygın olmasını halk bilimciler bu duruma bağlıyor.

49