Merkez Bankası’nın döviz ve altın rezervleri azalıyor

Merkez Bankası’nın dolar ve altın rezervleri, son bir haftada ciddi gerileme kaydetti. Reuters, Türkiye’nin döviz rezervinin 2003'ten bu yana görülen en düşük seviyede olduğunu yazdı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervleri son bir haftada ciddi gerileme kaydetti. 2 Nisan haftası itibariyle brüt döviz rezervleri 48.01 milyar dolara düştü. Bir önceki hafta ise brüt döviz rezervleri 50.9 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

Reuters'ın haberine göre, net döviz rezervleri 2 Nisan itibariyle 10.68 milyar dolara inerek 2003'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bir önceki hafta ise net rezervler 12.79 milyar dolar seviyesindeydi.

Birleşik krallık merkezli haber ajansının geçtiği bilgiye göre, Türk Lirası'ndaki değer kaybının önüne geçmek için 130 milyar dolar satıldı. Bu satış rezervleri daha da düşürdü.

ALTIN REZERVİ TÜKENİYOR MU?

2 Nisan haftası itibariyle gerileyen tek şey döviz olmadı. Dolar gibi altın rezervleri de 39,4 milyar dolar seviyelerine geriledi.

Bu rakamların ardından toplam rezervler 87,5 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta TCMB'nin toplam rezervleri 90,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti.