Merkez Bankası faiz indirimine mi gidiyor?

Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'da sabit tutma kararı aldı. Merkez Bankası’nın kararını değerlendiren ekonomist ve stratejistler, bu ay faizlerde indirim pas geçilmiş olunsa da ileriki aylarda parasal gevşemeye gideceğini öngördü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıklamış ve yüzde 19'da sabit tutma kararı almıştı. Ancak ekonomistler ve stratejistler, TCMB’nin bu ay faizlerde indirimi pas geçse de ileriki aylarda parasal gevşemeye gideceğini öngörüyor.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Başekonomisti William Jackson, TCMB'nin cari dengenin iyileşeceği konusunda emin olduğunu dile getirerek, bunun da gevşeme konusunda daha fazla alan sağlayabileceği görüşünde.

FAİZLER NE ZAMAN DÜŞECEK?

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen ise TCMB'nin kararının beklentiler dahilinde gerçekleştiğini kaydederek, Merkez Bankasının politika faizinde 4. çeyrekte 100 baz puan indirime gidilebileceği öngörüsünde bulundu.

TD Securities Gelişen Piyasalar Strateji Başkanı Cristian Maggio TCMB'nin temmuz ayında indirime gitmeyebileceğini kaydetti. Maggio, faiz indiriminin en erken ağustos ayında gerçekleşebileceğini söyledi.