Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 19.75'ten yüzde 16.50'ye düşürdü.  Banka faizleri 325 baz puan indirdi. Böylece Merkez Bankası son bir buçuk ayda faizleri 750 puan düşürmüş oldu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye indirilmesine karar verdiği bildirildi.  Faiz indirimi sonrası dolar ve euro kurlarının durumu merak konusu oldu. Hem dolar hem de euro karşısında TL değer kazanırken, borsa yükseliş eğiliminde.

Merkez Bankası’nın kararı öncesinde 5.74’ün üzerinde olan dolar/TL kuru, politika faizinin indirilmesinin ardından 5.70’in altına indi. Ekonomistler, karar öncesinde politika faizinin 250-275 baz puanlık düşüşle yüzde 17-17,25'e indirileceğini tahmin ediyordu.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, özellikle turizmdeki güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine işaret etmektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir." dedi.

Ekonomistler Merkez Bankası’nın faiz kararını nasıl değerlendirdi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz indirimi kararının ardından ekonomi çevreleri kararı değerlendirdi.

Türkiye ihracatçılar Meclisi; ''Bu hamlenin kredi faiz oranlarına da yansıması, piyasalardaki normalleşme sürecini de ivmelendirecektir.Bu sayede, gerek yeni yatırımlar, gerekse bir süredir yüksek faizler dolayısıyla ertelenen kapasite artışları ile makine ve teçhizat alt yapımızdaki yenileme çalışmalarının hız kazanacağını hep birlikte göreceğiz'' açıklamasında bulundu. Ekonomistler ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan değerlendirmelerini paylaştı.

Dolar'dan sert düşüş

Dün 5.79'a kadar yükselen dolar/TL öğleden sonra yeniden 5.75'e çekilmişti. Saat 14.00'da Merkez Bankası'nın açıklayacağı kritik faiz kararı öncesinde dolar 12 Eylül Perşembe gününe 5.7595 seviyesinde başladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun(PPK)  faiz indirimiyle birlikte, açıklama öncesi 5.75 seviyesinde olan dolar/TL faiz kararı sonrası 5.65'i gördü.