Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz kararı belli oldu. Dolar kurunu etkileyecek olan faiz kararına ilişkin detaylar netleşti. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekti. 4,5 yıllık aranın ardından ilk kez faiz indirimi gerçekleştirilmiş oldu.

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Dünya borsaları, makroekonomik verilerdeki zayıflık ve açıklanan şirket bilançolarına bağlı olarak karışık bir seyir izliyor. Merkez Bankası, günlerdir merakla beklenen faiz kararını açıkladı.Piyasalar, MB Başkanı Murat Uysal'ın da katıldığı Temmuz ayı toplantısına ve faiz kararına odaklandı. Murat Çetinkaya'nın 6 Temmuz'da görev değişimi neticesinde gerçekleşen ilk toplantı olması dolayısıyla alınacak faiz kararı merakla bekleniyordu. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 13 Eylül 2018'deki toplantısından bu yana faizde değişikliğe gitmemişti. Son faiz indirimini 25 Şubat 2015 tarihinde yapmıştı. 

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ekonominin ılımlı olarak toparlandığına vurgu yapılarak, “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediğini göstermektedir. Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, özellikle turizmdeki güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği; enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki kısmi iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir” ifadesi kullanıldı.

Merkez Bankası kararına doların tepkisi

Güne 5.70'in üzerinde başlayan dolar/TL, Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasının ardından 5.76 seviyesine çıktı. Kur daha sonra 5.70'in altına indi.

Euro ne kadar oldu?

Euro'da faiz kararının ardından dolar ile benzer bir grafik izledi. Kararın ardından euro anlık olarak 6,40 TL seviyelerine gelse de ardından sert bir düşüş yaşayarak 6.34 TL seviyelerine geriledi.

Altın fiyatları son durum

Faiz kararıyla birlikte gram altın da ilk anda 264,68 TL'ye kadar yükseldi. Ardından dolar ve eurodaki gibi düşüş eğilimine giren gram altın 260,80 TL seviyesine kadar geriledi.