Merkel ve Macron ABD'den dinleme açıklaması istedi

Macron ve Merkel, ABD ve Danimarka hükümetlerinin Washington'un Kopenhag'ın yardımıyla Avrupalı ​​müttefiklerini gözetlediği iddialarına ilişkin açıklama yapmalarını beklediklerini söyledi.

Almanya ve Fransa liderlerinin buluştuğu çevrim içi toplantı sonrası iki lider basın açıklaması yaptı. ABD’nin Danimarka yardımıyla Avrupalı müttefiklerini gözetlediği iddialarına ilişkin konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, açıklama beklediklerini söyledi.

Fransız lider Macron, müttefikler arasında böyle bir durumun kabul edilemeyeceğini belirterek, “Aramızda şüpheye yer yok. Bu yüzden Danimarkalı ve ABD’li ortaklarımızdan, bu ifşaatlar ve geçmiş olaylarla ilgili tüm bilgileri sunmalarını talep ettik. Olayın netlik kazanması için bu cevapları bekliyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel de Macron’un söylediklerine katıldığını ifade ederek, daha önceden de NSA üzerinden bu konuların tartışıldığını hatırlattı.

Danimarka Savunma Bakanı Trine Bramsen'in açıklamalarına değinen Merkel, olayın aydınlatılması noktasında “rahatlatıcı” bulduğunu söyledi. Almanya Başbakanı, “Gerçekleri ortaya koymanın yanı sıra, karşılıklı güvene dayalı ilişkiler kurmak için iyi bir başlangıç ​​noktası” diyerek Danimarka yönetimine olan güvenini ifade etti.