Merkel: “Hamas ile temas olmalı”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail ile ateşkes sağlanması için Hamas ile dolaylı yollardan temas kurulabileceğini söyledi.

Berlin’de düzenlenen bir toplantıda konuşan Merkel, İsrail ve Filistin arasındaki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Merkel, Hamas ile temasa sıcak baktığını vurgularken, “Bunu her zaman yapamazsınız, ancak elbette Hamas’ın bir şekilde dahil olması gerekiyor çünkü Hamas olmadan ateşkes olmaz” ifadelerini kullandı.

Ateşkes görüşmelerinde Mısır’ın önemli bir aktör olduğunun altını çizen Merkel, “Hamas ile dolaylı görüşmeler tabi ki olmalı. Mısır, Hamas ile görüşüyor, diğer Arap ülkeleri de bunu yapıyor” şeklinde konuştu.

İsrail’in kendini savunma hakkı olduğu fikrini yenileyen Merkel, bölgede gerginliğin azaltılması ve istikrarın sağlanması için diplomatik çabaları destekleyeceklerini söyledi.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Helko Maas İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirdi. İsrail ile dayanışma içerisinde olduklarını söyleyen Maas, taraflar arasında ateşkese gidilmesi çağrısı yaptı.

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi ile düzenlediği basın toplantısının ardından konuşan Maas, “Biz İsrail’in yaptıklarının (Gazze Şeridi) meşru müdafaa hakkı kapsamında olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.