Merkel ''güvenli bölge''de Türkiye’nin yanında olacak mı?

İdlib’de Esad rejimi ile Türkiye arasındaki gerilim sürerken Alman meclisi, Başbakan Angela Merkel için ‘’güvenli bölge’’ raporu hazırladı. Raporda Türkiye’nin Suriye’de asker bulundurduğu bölgeler ‘’işgal’’ bölgeleri olarak tanımlandı. Bu çıkış akıllara çok kısa süre önce İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Merkel'in güvenli bölge konusundaki destek açıklamasını getirdi. Merkel, Meclis'e rağmen verdiği sözü tutabilecek mi?

Geçtiğimiz günlerde Esad rejiminin Türk askerlerini hedef alması üzerine, İdlib’de şiddetlenen gerilim artmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede faliyetlerin hızlanması konusunda adımların atıldığını belirtmişti ancak Türkiye'yi bu süreçte en çok sıkıntıya sokacak gelişmenin, mülteci meselesi olacağı da belirtilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kısa bir süre önce İstanbul’da gerçekleştirdiği görüşmede ‘’güvenli bölge’’ konusu görüşülmüş ve Merkel, yardıma hazır olduğunu belirtmişti.

Ancak Almanya’da muhalefet partileri Merkel’in bu olumlu tutumu eleştirmiş ve  Türkiye’nin güvenli bölge planlarını desteklememe konusunda hükümete baskılarını devam ettirmişti. Merkel hükümeti son gelişmeler ışığında Türkiye'nin Suriye'de güvenli bölge önerisine destek talebi hakkındaki değerlendirmelerini sürdürürken, Federal Meclis bu konuda bir bilir kişi raporu hazırlattı.

Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin haberine göre milletvekillerinin talebi üzerine, Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi uzmanları tarafından hazırlanan güvenli bölge raporunda, Türkiye’nin Suriye’de asker bulundurduğu bölgeler ''işgal'' bölgeleri olarak tanımlandı. Dokuz sayfalık raporda, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları bu bölgelere yerleştirme planının uluslararası hukuka uygun olup olmadığı sorusuna yanıt arandı.

Aynı zamanda raporda Cenevre Sözleşmesi’ne atıf yapılarak, işgal altındaki bölgede bulunan sivillerin ve işgal edilen ülke vatandaşlarının, işgali devama den ülke topraklarına gönderilmesi gibi bir durumun emsali olmadığına dikkat çekildi. Bu bağlamda Sol Parti Federal Milletvekili Helin Evrim Sommer, hükümetin Türkiye’nin yanında olmaması gerektiğini söyledi ve Türkiye’ye yardımcı olması durumunda ‘’Alman hükümetinin, Türkiye’nin savaş suçu teşkil eden Kürt nüfusunun yerinden etme politikalarına yardım ve yataklıktan suçlu konumuna düşecektir” iddiasında bulundu.

MERKEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ İŞARET ETMİŞTİ

Merkel, Türkiye’nin güvenli bölge planları için koşullu destek sağlayacağını söylemiş ve bu konuda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti. Ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı, işgal altında olan bölgede “demografik yapıyı değiştirmeyi hedefleyen” önlemleri uluslararası hukuka aykırı bulduğunu açıkladı.

MERKEL HÜKÜMETİ TÜRKİYE’NİN YANINDA OLACAK MI?

Almanya’daki aşırı sağcılar, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesini istemiyor bu bu süreci engellemek için Merkel hükümetine ciddi baskılar uyguluyor. Ancak baskılar sağ partilerle sınırlı değil. Almanya Kürt Toplumu Derneği’de Suriye’nin kuzeyinde demografik yapının değiştirilmemesi koşuluyla Türkiye’nin planına destek verilebileceğini açıklayan Merkel hükümetine eleştirilerini sürdürüyor. Alman hükümetinin baskılara boyun eğip eğmeyeceği ve güvenli bölge konusunda Türkiye’nin yanında olup olmayacağı merak ediliyor.