Merkel başbakanlık için yeniden aday olmama konusunda kararlı

Almanya Başbakanı Angela Merkel başbakanlık için yeniden aday olmama konusunda kararlı olduğunu söyledi. Merkel’in görev süresi 2021 yılında sona erecek.

Avrupa Birliği'nin en büyük ekonomisinin başbakanına, Covid-19 salgını yaşanırken kararının değişip değişmediğini soran gazetecilere cevap veren Merkel, bunun 'kesin' olduğunu duyurdu.

Merkel’in görev süresi 2021 yılında sona erecek.

Angela Merkel geçtiğimiz yıllarda Suriyeli mültecilere yönelik aldığı kararlardan dolayı yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Almanya Covid-19'dan en az etkilenen Avrupa ülkeleri arasında bulunuyor.

 

BÜYÜK KOALİSYON'DA MERKEL'E ALTERNATİF YOK

2005 yılından bu yana başbakanlık görevini sürdüren Merkel, 18 yıl boyunca üstlendiği Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) parti genel başkanlığı görevini ise aralık ayı başında bırakmış, ancak görev süresi bitene kadar başbakanlık koltuğunda oturmaya devam etmek istediğini belirtmişti. Büyük Koalisyon kapsamında başbakanlık koltuğuna başka bir ismin oturması pek mümkün gözükmüyor, zira koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyon kapsamında Merkel'in halefinin belirlenmesine sıcak bakmıyor. Merkel'in başbakanlığının 2021'den önce sona ermesi ancak yeni bir koalisyon kurulduğunda veya Federal Meclis'te olası bir güvenoylamasını kaybettiği takdirde söz konusu olabilecek.

EN FAZLA MERKEL KARŞITI AFD'DE

CDU ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) seçmenlerinin yüzde 66'sı, Yeşiller'in seçmenlerinin de yüzde 65'i, Merkel'in 2021'e kadar başbakan kalmasından yana. Merkel'in görev süresini tamamlamasını isteyenlerin oranı, SPD'liler arasında yüzde 48, Hür Demokrat Parti (FDP) seçmenleri arasında yüzde 47 ve Sol Parti'liler arasında da yüzde 50. Ankete katılan sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin seçmenlerinin yüzde 78'i ise, Merkelin görev süresi bitmeden başbakanlık koltuğundan kalkmasını talep ediyor, 2021'e kadar başbakanlığa devam etmesini isteyen AfD seçmenlerinin oranı ise sadece yüzde 10.