Meral Akşener neden ilçe ilçe gezmeye başladı?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ilçelere ve kahvehanelere ziyaretlere başladı. Kamuoyu tarafından bilinen bir seçim olmamasına rağmen Akşener’in sahaya inmesi merak uyandırdı. Bursa’dan Balıkesir’e, Çeşme’den Edirne’ye kadar ziyaretler gerçekleştiren Akşener, ziyaretleri “Taban siyasetine dönüş” olarak değerlendirse de arkaplanda farklı hesaplar bulunuyor.

Ufuk Keküllüoğlu - intell4

Çok hareketli bir gündeme sahip olan Türkiye, erken seçim-zamanında seçim tartışmasından FETÖ’nün siyasi ayağına, MİT çalışanının bilgilerinin sızdırılmasından Bahar Kalkanı operasyonuna kadar birbiriyle bağlı olan olaylar zincirini aynı zaman dilimi içerisinde yaşarken dikkat çekici başka bir hareketlenme de siyasi partilerden geldi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi’ni kurarken Ali Babacan'ın, Abdullah Gül’ün de desteğiyle yeni partiyi mart ayı içerisinde açıklaması bekleniyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise şimdiden il il, ilçe ilçe ve kahvehanelere varan ziyaretler gerçekleştirmeye başladı. Ekim ayının sonuna kadar Türkiye’nin tüm ilçelerini ziyaret etmeyi amaçlayan Meral Akşener’in bu girişiminin arkasında ne yatıyor?

AKŞENER KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ

Akşener, Kırklareli ziyareti kapsamında Babaeski ilçesine ziyaret gerçekleştirdi. Esnaf ziyaretleri yapan Meral Akşener, toplanan kalabalığa esnafın ülkenin bel kemiği olduğunu, o nedenle çiftçiyle, köylüyle, kadınlarla bir araya geldiğini ifade etti. “Uçakların fiyatını takip edemiyorum ve Türkiye’den kopmuş, milletten kopmuş tek insanın iki dudağı arasına sıkıştırılmış bir hükümet sistemiyle yönetiliyoruz” diyen Akşener, “Öncelikle bu ucube sistemi değiştireceğiz” açıklaması yaptı.

ÇEŞME’DE TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ’NE KATILDI

İzmir’in Çeşme ilçesinde Tohum Takas Şenliği’ne katılan Akşener “Yerli tohum ölüyor. Hibrit tohum, genetiği değiştirilmiş tohum, domatesi, biberi, sebzede, buğdayda pek çok şeyi bir defada atılıp bundan başka bir şey üretilmeyen, herhangi bir işe yaramayan, sadece domatesinden faydalandığımız ama ikinci kez domatesten aldığımız tohumu yetiştiremediğimiz bir sistemin içerisine Türkiye itildi. Bundan nasıl çıkabilir? Milli ve yerli istiyorlar ya, asıl milli ve yerlilik Anadolu'nun tohumunu, Anadolu'nun büyükbaş hayvanını, Anadolu'nun keçisini, Anadolu'nun koyununu muhafaza etmekle olur” ifadelerini kullandı.

BURSA VE BALIKESİR ZİYARETİ

Bursa'nın Kestel ilçesinde partililer tarafından karşılanan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnafa ziyarette bulunarak vatandaşlarla sohbet etti. Halkın ihtiyaç ve beklentilerini dinleyen Akşener, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Akşener, İYİ Parti Kestel İlçe Başkanlığında partililerle basına kapalı buluşmasının ardından Gürsu ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Balıkesir ziyareti kapsamında gittiği Kepsut ilçesinde vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Bir kahvehanede şehit kardeşi olduğunu söyleyen Rahmi Yılmaz, Akşener’i HDP ve buna bağlı olmak üzere terör örgütüne destek vermekle suçladı. Vatandaşla yaklaşık 10 dakika boyunca tartışan Akşener, kendilerinin HDP ile yan yana yürümediğini ifade etti.

PEKİ NEDEN?

Erken seçim ve sistem tartışmaları, iktidardaki Cumhur İttifakı tarafından kesin bir dille geri çevrilse de Millet ittifakı bunu ısıtmaya devam ediyor. Eski sisteme geri dönülmesi gerektiğini söyleyen Meral Akşener, “ucube sistemi değiştireceğiz” açıklamasında bulundu. Ancak, böyle bir ihtimalin olması şimdilik olası gözükmüyor.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın parti kurultayında yaptığı konuşmada CHP’ye “şeffaf” ittifak çağrısı yapmış İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu da terör gölgesinin bulunduğu bir yerde bulunmayacaklarını açıklamıştı. Son olarak 36 askerin şehit olduğu İdlib saldırısına yönelik genelgeyi de imzalamayan HDP’yi kırmızı çizgisi olarak gören İYİ Parti’nin, Millet İttifakı içerisinde kalmaması halinde, Cumhur İttifakıyla yola devam etmesi durumu söz konusu olabilir. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti’den gerçekleşen istifalara yönelik “İYİ Parti iyi günde olsunlar, tahriklere kapılmasınlar” açıklaması böyle bir ihtimali kuvvetlendiren nedenler arasında bulunuyor. Lakin, İYİ Parti’nin parlamenter sisteme dönüş ısrarının sürmesi halinde, Cumhur İttifakı’na da katılamayıp tek başına seçime girmesi gerekecek. Böyle bir durum karşısında yüzde 7,45 oy oranına sahip Akşener’in partisi, meclise girebilmesi için yaklaşık 1 buçuk milyon oya ihtiyaç duyacak. Meclise girememe riski bulunan Meral Akşener’in bu nedenle şimdiden ilil, ilçe ilçe gezmeye başladığı görülüyor.