Eşini rehin alan HDP'li milletvekiline 6 ay konuttan uzaklaştırma

HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, öğretmen eşi Ebru Işık'a şiddet uyguladı, odaya kilitledi ve rehin aldı; milletvekili hakkında 6 ay konuttan uzaklaştırma kararı verildi.

HDP Muş Milletvekili Mensur Işık hakkında, öğretmen olan eşi Ebru Işık'ı darbettiği iddiasıyla mahkeme tarafından 6 ay süreyle "konuttan uzaklaştırma" kararı verildi.

İddiaya göre, HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, önceki gece Dikmen'deki evlerinde eşi Ebru Işık ile tartıştı.

Tartışma sırasında Mensur Işık'ın eşini darbettiği ve eşinin tüm ısrarlarına rağmen hastaneye götürmediği, akrabalarıyla da iletişim kurmasının engellediği ileri sürüldü.

Hürriyet'te yer alan habere göre, gözüne darbe alan Ebru Işık'ın ağrısının artması üzerine Mensur Işık'ın sabah saatlerinde eşini Etimesgut ilçesinde bulanan özel bir hastaneye götürdüğü, burada Ebru Işık'ın konuyu doktorlarla paylaşması üzerine hastaneye polis çağrıldığı ve gerekli işlemlerin yapıldığı öğrenildi.

HDP KADIN MECLİSİ ARAŞTIRMA BAŞLATTI

`Verilen darp raporu ve Ebru Işık'ın şikayeti üzerine konu adli makamlara taşındı. Ankara Aile Mahkemesi tarafından Mensur Işık hakkında Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında "müşterek konuttan uzaklaştırılması" tedbiri uygulanmasına karar verildi.

MENSUR IŞIK KİMDİR?

1975 yılında Muş merkez bağlı Konukbekler köyü doğan Mensur Işık, ilk ve orta öğrenimini Muş'da, lisans eğitimini ise Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 

18 yıl Muş'ta avukatlık görevini yürüten Mensur Işık, 2 dönem de İnsan Hakları Derneği Muş Şube Başkanlığını görevini yürüttü. 7 Haziran 2015 yılında HDP Muş milletvekili adayı olan Işık, 2 HDP il başkanlığı görevini yürüttü. Evli ve 2 çocuk babası olan Mensur Işık, 2018 Genel Seçimleri'nde milletvekili seçildi.