Çin'in rehine diplomasisi: Meng Wanzhou ülkesine döndü

Kanada’da yaklaşık üç yıldır ev hapsinde tutulan Huawei Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou Çin’e döndü. Meng’in ardından Çin’de tutuklu bulunan iki Kanada vatandaşı ve iki Amerikalı kardeş de serbest bırakılarak ülkelerine döndü.

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou, Kanada’da yaklaşık üç yıldır tutulduğu ev hapsinin ardından serbest bırakıldı. Ülkesine döndüğünde kutlamalarla karşılanan Meng, Çin gazetesi Global Times’ın aktardığına göre, “Sonunda eve döndüm. Güçlü bir Çin sayesinde bugün özgürlüğüme kavuştum. Çin bayrağının olduğu yerde inanç ışığı vardır” ifadelerini kullandı.

Meng, Huawei’nin İran’da faaliyet gösteren Hong Kong merkezli şirket Skycom ile ilişkisi hakkında HSBC’yi yanılttığını itiraf etti.

Huawei’nin ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmesi için bankaları yönlendirme ve dolandırıcılık suçuyla tutuklanan Meng’in ABD savcılarıyla anlaşmaya vardıktan sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

Çin devlet medyası, Meng’in aleyhindeki suçlamaların ülkenin yüksek teknoloji endüstrilerini bastırmak için “uydurulduğunu” söyledi. Ancak ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Meng’in hala ticaret kara listesinde olan Huawei’ye karşı yargılamaların devam edeceğini bildirdi.

1983 yılına kadar dokuz yıl Çin ordusuna hizmet veren Meng, 1987’de Huawei’yi kuran Ren Zhengfei’nin büyük kızı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyesi.

ÇİN’İN REHİNE DİPLOMASİSİ

Meng’in Kanada’dan ayrılmasının ardından Çin’de tutuklu bulunan iki Kanada vatandaşı Michael Kovrig ve Michael Spavor da serbest bırakıldı. Casuslukla suçlanan eski diplomat Kovrig ve iş insanı Spavor’u havalimanında Kanada Başbakanı Justin Trudeau karşıladı. Trudeau, Kovrig ve Spavor’un “inanılmaz derecede zor bir durumdan” geçtiğini ifade etti.

Kovrig ve Spavor’un ardından üç yıldır Çin’den ayrılmaları yasak olan ABD’li iki kardeş Cynthia ve Victor Liu da serbest bırakıldı. Çinli yetkililer, “ekonomik suçlar” kapsamında gözaltına alınan kardeşlerin bir Çin bankasında eski bir yönetici olan babaları Liu Changming hakkındaki dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle ülkede tutulduklarını belirtti. Ancak analistler, Çin’in rehine diplomasisi olarak adlandırılan siyasi pazarlık yöntemi doğrultusunda söz konusu kişileri ülkede tuttuğunu ifade etti.