Meksika’daki kartel savaşlarının bilançosu çok ağır oldu

Eski devlet başkanlarından Felipe Calderon’un uyuşturucu kartellerine savaş açtığı 2006 yılından günümüze dek Meksika’da şiddet bitmiyor. Peki, ülkede neler yaşandı? Kartel savaşları nedir? Kartel savaşlarının ülkeye bilançosu ne oldu?

Meksika’da dönemin devlet başkanı Felipe Calderon tarafından 2006 yılında uyuşturucu kartellerine karşı savaş açıldı. Bu durum ülkede kaos ve şiddet olaylarının tırmanmasına ve taraflar arasındaki mücadelenin artmasına sebep oldu. Meksika, uyuşturucu kartellerinin kendi aralarında ve güvenlik güçleri ile yaşadığı çatışmalarla mücadele etmek zorunda kaldı.

2006 yılında başlayan olaylar, ülkenin birçok noktasında şiddetin tırmanmasına sebep oldu. Calderon’un bu politikasını sürdürmesi ve herhangi bir geri adım atmaması, taraflar arasındaki gerginliğin uzun süre devam etmesine yol açtı. Bu dönem içerisinde binlerce Meksikalı hayatını kaybetti.

Calderon’dan sonra göreve gelen Enrique Pena Nieto, uyuşturucu kartellerine karşı sert ve tavizsiz politikayı sürdürdü. Bu durum ülke içindeki şiddetin daha da çok artmasına sebep oldu. 2006 yılından bu yana dek ülkede yaşanan kartel savaşlarında 300 binden fazla insanın hayatını kaybettiği ifade edildi.

Kartellerin kendi aralarındaki çatışmaları ve güvenlik güçleri aile yaşadıkları olaylar, ülkede yaşanan can kayıplarının büyük çoğunluğunun kartel şiddeti ile ilgili olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

Yaşanan olaylarda, güvenlik güçlerinin insan hakları ihlallerine imza attığı bazı çevreler tarafından dile getirildi. Meksika’daki bazı STK raporlarında ise 340 binden fazla kişinin, yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldığı ve binlerce insanın da kaybolduğu aktarıldı.

OBRADOR’UN GÖREVE BAŞLAMASI İLE BİRLİKTE CİNAYETLER ARTTI

Meksika’da 2018 yılında devlet başkanlığı koltuğuna oturan Obrador, önceki dönemlerde olduğu gibi aynı mücadele yöntemlerini uygulamayacağını duyurdu. Ancak Obrador’un göreve başladığı 2018 yılı, ülkede en çok cinayetlerin yaşandığı yıl olarak kayıtlara geçti.

120 milyon nüfusa sahip olan Meksika’da, 2018 yılında 35 bin 964 cinayetin uyuşturucu kartelleri ile ilişkili olduğu belirtildi. Özellikle uyuşturucu kartellerinin büyük mücadele içerisine girdiği Colima ve Baja California gibi eyaletlerde ölüm oranlarının oldukça arttığı görüldü.

MEKSİKA’DAKİ UYUŞTURUCU KARTELLERİ

Meksika’nın ABD ile 3 bin 140 kilometrelik sınırı bulunurken; Pasifik Okyanusu, Karayip Denizi ve Meksika Körfezinde ise toplam 9 bin 300 kilometrelik sınırı bulunuyor. Ülkede kendi aralarında ve güvenlik güçleri ile çatışma içerisine giren, dokuz büyük kartel ve bu karteller ile ilişkisi olan 80 alt grup ve çete bulunuyor.

Güvenlik güçlerine karşı tehlikeli pusular kuran, kendilerine engel olarak gördükleri kişileri acımasızca öldüren bu karteller; kokain, eroin, metamfetamin ve esrar gibi uyuşturucu maddelerinin ticaretini yapıyor. Ayrıca bu karteller; silah, akaryakıt, maden, avokado, alkol, narenciye ve insan kaçakçılığı faaliyetlerinde bulunuyor.

Cartel Jalisco Nueva Generacion (CJNG), ülkenin en büyük karteli olarak biliniyor. Ülkenin en eski ve en çok bilinen kartellerinden olan CJNG, 2011 yılında Sinaloa kartelinden ayrılarak 74 kentte çatışma içerisine girdi. Ayrıca 32 eyaletin 27’sinde varlık gösterdiği bilinen CJNG, El Mencho lakaplı eski polis Nemesio Oseguera Cervantes tarafından yönetiliyor.

Jalisco, Baja Colifornia, Michoacan, Guerrero, Guanajuato, Oaxaca ve Veracruz gibi eyaletlerde gücünü artırmaya devam eden CJNG, sosyal medyaya yükledikleri propaganda görüntüleri ile dikkat çekiyor. Görüntülerde üstlerinde askeri kıyafetler, hücum yelekleri, kask ve sofistike silahlar ile CJNG, düzenli bir ordu izlenimi veriyor.

Ülkenin 17 eyaletinde suç işlemeye devam eden Sinaloa karteli, El Chapo’nun yakalanmasının ardından eski gücünü yitirmiş bulunuyor. Kartel, El Chapo’nun oğulları Ivan Archivaldo ve Jesus Alfredo ile El Mayo lakaplı Ismael Zambada gibi baronlar tarafından yönetiliyor.

CJNG Güney ve Orta Amerika, Afrika ve ülkenin birçok yerinde varlık gösterirken, Sinaloa ise ülkenin Durango, Sonora Baja California ve Chihuahua gibi eyaletlerde etkili varlık gösteriyor.

Bu iki kartelin yanı sıra yasa dışı ve yeraltı dünyasında sözü geçen yedi kartel daha bulunuyor. Cartel de Juarez, Cartel del Golfo, Guerrero Morelos, Los Beltran Leyva, Tijuana, Tijuana Nueva Generacion ve Familia Michoacana gibi karteller, ülkede etkili bir şekilde varlık gösteriyor.

85 BİN KİŞİ KAYBOLDU

Geçtiğimiz günlerde Meksika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, uyuşturucu kartelleri ile yaşanan çatışmalarda en çok cesedin Sinaloa, Jalisco, Colima, Guanajuato ve Sonora eyaletlerinde bulunduğu aktarıldı.

Olayların başladığı 2006 yılının başından 7 Nisan’a kadarki süreci konu alan ve hükümet tarafından hazırlanan raporda, 85 bin 6 kişinin yaşanan çatışmalarda ortadan kaybolduğu açıklandı. Ayrıca ülkenin çeşitli bölgelerinde gizli mezarların bulunduğu belirtildi.