Meksika'da gezeteci ve aktivistler, Pegasus'la takip edilmiş

Meksika'da, Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador'un casus yazılım kullanmama talimatına rağmen gazeteci ve aktivistlerin takip edildiği iddia edildi.

Meksika merkezli dijital araştırma şirketi R3D (Red en Defensa de los Derechos Digitales) ve Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nde yer alan Citizen Lab, Meksika'da gazetecilerin ve aktivistlerin, Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador'un teminatlarına rağmen İsrail menşeili Pegasus casus yazılımıyla takip edildiğini açıkladı. 

Araştırma sonuçlarına göre, ülkedeki iki gazetecinin ve bir insan hakları aktivistinin casus yazılımla dinlendiği belirtildi. 

Dinlendiği iddia edilen isimlerden insan hakları savunucusu Raymundo Ramos'un cihazlarının Ağustos-Eylül 2020'de Pegasus casus yazılımıyla üç kez hacklendiği iddia edildi. 

Gazeteci Ricardo Raphael'in cihazlarınınsa 2019'da en az üç kez, 2020'de de bir kez Pegasus yazılımıyla hacklendiği belirtildi. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Cihazlarına siber saldırı düzenlenen diğer gazeteciyle ilgili bilgi paylaşılmazken Citizen Lab dinleme iddialarına ilişkin açıklamasında, "Casus yazılıma dair küresel çapta başlatılan incelemelere, ülkedeki tepkilere ve yazılımın tekrar kullanılmayacağını vadeden yeni yönetime rağmen Meksika'daki gazetecilerin ve insan hakları savunucularının Pegasus'la hedef alınması devam etti" ifadelerini kullandı.