Meksika ve Polonya’daki sahte aşılar Pfizer tarafından doğrulandı

Pfizer, Meksika ve Polonya’da sahte koronavirüs aşısının olduğunu ve doz başına satış fiyatının 1000 dolara kadar çıktığını bildirdi.

Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan habere göre, Meksika’daki bir klinikte yaklaşık 80 kişiye sahte ilaç dozları verildi. Söz konusu aşıların fiziksel olarak zararsız göründüğü ancak koronavirüs karşısında hiçbir koruma sağlamadığı belirtildi.

Konu hakkında araştırmalarda bulunan Meksikalı yetkililer, aşıların bira soğutucularında saklandığının tespit edildiğini açıkladı.

Sahte aşılar ile ilgili bir diğer gelişme ise Polonya’da yaşandı. Yetkililerin ele geçirdiği şişelerin içindeki sıvının koronavirüs aşısı olmadığı belirtildi. Söz konusu sıvının, kırışıklık önleyici krem olduğu tahmin edilen kozmetik bir madde olduğu kaydedildi.

Pfizer şirketi tarafından yapılan açıklamada, “E-ticaretin kolaylığı ve internetin sağladığı anonimlik ile beslenen bu tür bir ortamda koronavirüs aşılarında dolandırıcılık, sahtecilik ve diğer yasadışı faaliyetlerin yaygınlığında artış olacağının bilincindeyiz” ifadelerine yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Mart ayındaki açıklamalarında, Meksika’da sahte aşıların piyasada olabileceği ve dikkat edilmesi yönünde uyarılar yapmıştı. Meksika’nın Nuevo Leon eyaletindeki sağlık yetkilileri ise Şubat ayında güvenilir olmayan aşıları almamaları yönünde halka çağrıda bulunmuştu.

Pfizer’in küresel güvenlik başkanı Lev Kubiak, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Çok sınırlı bir tedarikimiz var, suçlular için mükemmel fırsat” ifadelerini kullandı.