Meksika'da bir siyasetçi daha öldürüldü

Meksika’da yerel seçimler öncesi belediye başkan adayı Rene Tovar, evinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Meksika’da öldürülen siyasetçilerin sayısı giderek artıyor. Ülke genelinde düzenlenen ara seçimler öncesinde, Cazones de Herrera kenti belediye başkanlığına aday Rene Tovar, evinde silahlı saldırıya uğradı. Meksika basınında çıkan haberlerde, Tovar’ın kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybettiği kaydedildi.

Rene Tovar

 

Meksikalı danışmanlık firması Etellekt Consultores'e göre, geçen Eylül ayından bu yana ülkede en az 88 siyasetçi veya aday öldürüldü. Meksika Yerel Yönetimler Derneği ise 2006-2020 yılları arasında 192 belediye başkanının ülkedeki suç örgütleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Meksika’daki suç örgütleri, siyasi adayları ya finanse ederek teşvik ediyor ya da devre dışı bırakmak için tehdit ediyor ve öldürüyor.

Meksikalı güvenlik uzmanı Ana Maria Salazar, küçük suç örgütlerinin veya daha büyük uyuşturucu kartellerinin, tercih ettikleri siyasi adayın göreve gelme ihtimalini artırmak için diğer adayları hedef aldığını belirtti.

Salazar, "Çok fazla gözdağı var. Bu da örgütlerin, ihtiyaçlarına açıkça uyacak ve bölgeyi kontrol etmelerine izin verecek bir kişinin görevde olmasını istemeleriyle ilgili" diyerek suç örgütlerinin bölgesel kontrolü bu şekilde sağladıklarını ifade etti.

Ulusal güvenlik uzmanı Dr. Francisco Jimenez Reynoso'nun Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Meksika’daki seçimlerin şimdiye kadarki en güvensiz seçimler olduğunu ifade etti. Reynoso, bu ortamın oluşmasındaki en büyük neden olarak ülkede suç işleyenlerin cezasız kalmalarını gösterdi.

SANDIKLARIN YÜZDE 47’Sİ AÇILDI

Meksika’da Federal Hükümet Temsilcileri ve 15 eyalet vadisinin dahil olduğu seçimlerde 20 binden fazla yönetici belirlenecek. Seçilecek adayların sayısı bakımından ülke tarihinin en kapsamlı ve en büyük seçimlerinden biri yapılıyor. Öte yandan, öldürülen siyasetçilerin sayısı göz önüne alındığında en kanlı seçim olarak da görülebilir.

Yüzde 47’sinin açılan sandıklardan gelen ilk sonuçlara göre, Ulusal Yenilenme Hareketi’nin (MORENA) önde olduğu kaydedildi.