Trump Meksika Duvarı ile ne amaçlıyor?

ABD Savunma Bakanlığı, 2020 bütçesinden 3,8 milyar doları Trump’un seçim vaatlerinden olan Meksika sınırına örülen duvarın inşası için ayırdı. Milyarlarca dolar maliyetinde olan duvarın örülmesindeki amaç nedir? Maliyeti ne kadar olacak? Maliyeti kim karşılayacak?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), bütçesinden 3,8 milyar doları ABD Başkanı Donald Trump’un Meksika sınırına inşa ettirdiği duvar için aktarılacağını açıkladı. Pentagon'dan ABD Kongresine yapılan bildirimde, F-35 programı da dahil olmak üzere çeşitli silah programlarına ayrılan 3,8 milyar dolarlık bütçenin, ülkenin güney sınırına örülen duvar için aktarılacağı kaydedildi. Bildiride, söz konusu kaynağın "Ülkenin daha büyük önceliklerini desteklemek " ve "İç Güvenlik Bakanlığının uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelesine destek sağlamak" amacıyla verileceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’un seçim vaadlerinden biri olan Meksika sınırına duvar örülmesi hem ABD kamuoyunda hem de dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. ABD’de Demokratların tepki göstermesine rağmen Trump, milyarlarca dolar maliyetindeki duvarın örülmesini son raddeye kadar zorladı ve duvarın inşaatına başlandı. Peki Meksika sınırına örülen duvarla Trump neyi amaçlıyor? Söz konusu duvarın bölge ekonomisine ve demografik yapısına olası etkileri nelerdir?

MEKSİKA DUVARININ ÖRÜLMESİNDEKİ NEDENLER?

Şu an ki ABD Başkanı Donald Trump’un 2016 seçim ekibi Amerika ekonomisini ve toplumsal yapısını iyi analiz ettikleri için seçim kampanyalarını işsizlik, madde kullanımı, yasa dışı göçmenlerin ülkeye ellerini kollarını sallayarak girmesi üzerine kurgulamıştı. Dolayısıyla Trump, seçim mitingleri boyunca meydanlarda Meksika’dan yasa dışı yollarla gelen insanların hedef aldı ve bu kişilerin Amerika ekonomisine olan zararlarından dem vurdu. Trump’un bu politikası Meksika ve ABD ilişkilerinde gerginliğe neden olurken, ABD içerisinde Meksikalılara karşıda öne yargının olmasına neden oldu. Bir taraftan ABD Başkanı Donald Trump ekonomideki olumsuz gidişatı göçmenlere bağlarken diğer taraftan halk da göçmenlere yüklenmeye başladı.

Ekonominin kötü gidişatını Meksikalıların ABD’ye yasa dışı girişlerine bağlayan Trump, diğer taraftan da Meksika’nın ABD’ye giren uyuşturucunun ana üssü olduğunu dile getiriyordu. Bu denli Meksika’ya yüklenen Trump, sınıra duvar örülmesini seçim vaatlerinden biri olarak belirledi. Sınıra örülecek duvarın, yasa dışı geçişleri sonlandıracağını, uyuşturucuyla mücadeleye destek olacağını dolayısıyla ABD ekonomisinin yükselişe geçeceğini dile getiren Trump’un seçimleri kazanmasıyla birlikte duvarın örülmesine de başlandı.

MALİYETİ NE KADAR OLACAK?

Gittiği her bölgede “Büyük bir duvar inşa edeceğim ve inanın, kimse benden daha iyi duvar öremez, üstelik onları çok ucuza örerim" ifadelerini kullanan Trump, inşaatın 10-12 milyar dolar arası bir maliyeti olacağını söylüyordu. Fakat araştırmacılar ve mühendisler bunun daha fazla tutacağını düşünüyor. Mevcut bin kilometrelik çitlerin maliyeti bile 7 milyar dolar tuttu. Üstelik hiçbiri Trump’un "aşılamaz, büyük, yüksek, güçlü ve güzel" tanımına uymuyor.

Maliyetin ciddi miktarda yükselmesine yol açacak bir diğer unsur da Trump’un duvarı ıssız ve dağlık bölgelerden de geçirme konusundaki kararlılığı. İnşaat ve işçilik gibi maliyetlerin yanı sıra bir de duvarın geçeceği özel mülkleri satın alma veya kamulaştırma maliyetlerini eklemek gerekecek. Washington Post gazetesinin yaptığı bir araştırmaya göre inşaatın maliyeti 25 milyar dolara yakın olacak.

MALİYETİ KİM KARŞILAYACAK?

Donald Trump’un seçim vaatlerinin ilk sırasında yer alan duvarın maliyeti tartışma konusu olurken, Trump duvarın faturasını kimin ödeyeceği konusunda da bocaladı. Başlangıçta Meksika'nın parayı ödeyeceğini dile getiren Trump, Meksika'dan gelen "ödemeyeceğiz" açıklamasının ardından duvarın ABD tarafından finanse edileceğini, sonradan Meksika'nın bu parayı ABD'ye vermesinin sağlanacağını belirtti.

ABD'li gazetecilerden gelen, Meksika'nın faturayı ödemesi için ne yapılabileceği sorusuna ise belgesiz göçmenlerin Meksika'ya para göndermesini engelleyerek Meksika'ya şantaj yapabileceği şeklinde yanıt veren Trump, bunun yasal temelinin de ABD'nin terörle mücadele yasalarında olduğunu söyledi. Terörle mücadele yasasını kullanarak göçmenleri engellemek için başka bir ülkeye şantaj yapmanın nasıl mümkün olacağı konusunda gazeteciler tarafından sıkıştırılan Trump, diğer seçeneklerin ise Meksikalılar için vize ücretlerinin artırılması, sınırı geçenlerden daha fazla para alınması ve ithalat vergisinin artırılması olduğunu söyledi. Fakat hali hazırda duvarın inşa edilmesi farklı devlet kurumlarından kesilen ödenekler ile devam ediyor.

Uluslararası ilişkiler uzmanları ise devasa bir duvar inşa etmenin, ABD'nin güney komşusuyla arasını bozmasına değip değmeyeceği konusunda şüpheli. Diğer taraftan sınır bölgelerinde yaşayan Amerikalılar ve Meksikalılar karşılıklı olarak rahat bir şekilde giriş çıkışlar yapabiliyordu. Duvarın örülmesiyle birlikte geçişler kalkacak ve sınırın farklı noktalarında kalanların geçişleri zoraki olarak sınırlandırılmış olacak.

MEKSİKALILAR DUVARIN İNŞA EDİLMESİNE KARŞI

Meksikalılar siyasi konularda kendi içlerinde bölünmüş olsa daherkes ABD sınırına duvar yapılmaması gerektiği üzerine ülkede neredeyse tam bir fikir birliği var. Sınırın Meksika tarafından bakıldığında bu duvar, sınırın iki tarafına yayılmış aileleri bölecek, insanların mevsimlik işçi olarak ABD'ye gitmesinin önüne geçecek bir duvar. Üstelik mevsimlik işçiliğin ABD ekonomisine de katkısı olduğunu söylüyorlar. Bazıları daha da ileri giderek duvarın ırkçı ve yabancı düşmanı bir politika olduğunu öne sürüyor.

Meksikalılar söz konusu duvara karşı çıkarken, ABD’deki Cumhuriyetçiler duvarın örülmesini destekliyor. Bunun başlıca nedeni ise ABD’deki işsizlik oranları. 2017 yılında ABD’deki işsizlik oranı yaklaşık olarak yüzde 5 civarındaydı. Yani 2016 yılında ABD’de 16 milyon 250 bin işsiz vardı. İşsizliği yasadışı göçmenlere bağlan Trump, farklı ekonomik girişimlerle de her yıl düzenli olarak işsizlik oranlarını düşürmeyi başardı. Nitekim şu anda ABD’deki işsizlik oranı yüzde 3,6 civarında. Yani 11 milyon 772 bin kişi işsiz.  

Sonuç olarak Trump kampanyası boyunca güney sınırını bir duvarla güçlendirme konusunda çok netti. "Duvar çitten daha iyidir çünkü daha güçlüdür" diyen Trump, duvarın örülmeye başlanması ve inşa sürecine devasa bütçelerin ayrılmasıyla kısmen de olsa vaadini gerçekleştirmiş durumda. Hem vaadini gerçekleştirmiş olmasından hem de işsizlik rakamlarında düşüş yaşanmasından ötürü zorlu bir savaş kazanmış komutan edasıyla hareket eden Trump, 2020 seçimlerinde sınıra örülen duvarı seçim malzemesi haline getirecektir.