Meksika Devlet Başkanı Obrador’dan ABD’li Cumhuriyetçilere tepki

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD’de Cumhuriyetçilerin Meksikalı kartellere savaş ilan etme önerisini ‘saldırganlık’ olarak nitelendirdi.

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, Meksiko’daki Vatandaş Güvenliği ve Koruma Bakanlığı İstihbarat Merkezinde, basın toplantısında konuştu.

ABD’li Cumhuriyetçilerin Meksika kartellerine yönelik sözlerini eleştiren Obrador, “Cumhuriyetçilerin bu girişimi sorumsuz olmasının yanı sıra Meksika halkına karşı bir saldırıdır ve egemenliğimize saygısızlıktır. Pozisyonumuz bellidir, hiçbir yabancı hükümetin müdahelesine izin vermeyeceğiz, yabancı bir hükümetin silahlı kuvvetlerinin topraklarımızda böyle bir şeyi yapmasına izin vermeyiz” şeklinde konuştu.

Sputnik’in aktardığına göre, ABD’de Cumhuriyetçiler tarafından Meksika kartellerinin terörist gruplar olarak görülmesine ve onlarla savaş için ordunun kullanılmasına onay veren iki yasa tasarısı sunulmuştu.

Meksika’nın Matamoros şehrinde, 3 Mart’ta silahlı kişilerin kaçırdığı 4 ABD vatandaşından ikisinin ölü bulunduğu, birinin yaralandığı ve diğerinin ise hayatta olduğu belirtilmişti.

Fentanilin ABD’nin bir sorunu olduğunu söyleyen Meksika Devlet Başkanı, “Burada fentanil üretmiyoruz ve fentanil tüketmiyoruz. ABD’de olanlar için üzgünüz. ABD’de fentanil dağıtımına neden karşı çıkmıyorlar, gençlerinizle neden ilgilenmiyorsunuz?” İfadelerini kullandı.

Meksikalı güvenlik analisti David Saucedo, Meksika kartellerinin fentanilin üretiminden sorumlu olduğunu söyleyerek, “Özellikle Jalisco ve Sinaloa karteli, kimyasal hammaddeleri kendileri alıyorlar, laboratuvarlar kuruyorlar, fentanil üretiyorlar ve ABD’deki şehirlere gönderiyorlar” dedi.