Göç ile mekik göç arasındaki fark nedir?

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda oluşturduğu 'güvenlik koridoru' yasesinde binlerce mülteci ülkesine geri döndü. İç savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin, ülkelerine geri dönmesi mekik göç kavramını gündeme getirdi. Peki, mekik göç nedir? Göç ile mekik göç arasında nasıl bir fark var?

Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı başlayan barışçıl protestoların iç savaşa dönüşmesinin ardından, ülkede yaşayan milyonlarca sivil göç etmek zorunda kaldı. Resmi arakamlara göre Türkiye’de yaşayan Suriyeli göçmen sayısı 4 milyona yakın. Ancak bu sayının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Özellikle Ankara’nın ülkesinden göç etmek zorunda kalan Suriyeli siviller için oluşturduğu güvenlik koridoru sayesinde binlerce mülteci ülkesine geri döndü. Önümüzdeki dönemde, ülkesine dönen Suriyelilerin sayısının arması öngörülüyor.

Peki, Suriyelilerin ülkesine geri dönmesiyle gündeme ‘mekik göç’ kavramı nedir?

GÖÇ KAVRAMI NEDİR?

İnsanlık tarihi kadar eski olan göç kavramı, toplumların karşı karşıya kaldığı birçok olay nedeniyle, bulundukları yerlerden ayrılarak,  başka bir yere gitmeleri ve bütün yerleşik düzenlerini değiştirmeleri anlamına geliyor.

Göçler, bazen daha iyi yaşam şartlarının aranması, bazen de yaşadıkları bölgelerde karşılaştıkları sosyal-siyasal baskı, savaş ve tehdit unsurlarının bir sonucu olarak meydana geliyor.

Peki, göç ile mekik göçü arasında nasıl bir fark var? Mekik göç nedir?

MEKİK GÖÇ NEDİR?

Mekik göç kavramı, insanların bulundukları yerden başka bir ülkeye belirli bir süre için göç edip ikamet ettiği bölgeye geri dönmesi anlamına geliyor.

GÖÇ İLE MEKİK GÖÇ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Göç ile mekik göç arasındaki en belirgin fark ise, belirli bir süreliğine başka bir yere göç etmek zorunda kalan bireylerin, daha sonra kendi topraklarına geri dönmesiyle gerçekleşen bir göç şekli.