Maymun embriyolarına insan hücreleri yerleştirildi

ABD - Çin ortak ekibi tarafından Salk Enstitüsü’nde gerçekleştirilen maymun embriyosuna insan hücrelerinin yerleştirilmesi, bilimsel etik tartışmalarını alevlendirdi.

ABD’de bulunan Salk Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, laboratuvarda maymun embriyolarının içerisine insan hücrelerini yerleştirmeyi başardıklarını açıkladı.

ABD-Çin ortaklığı ile geliştirilen çalışma, duyurulmasının ardından bilimsel etik tartışmalarını da yeniden alevlendirdi.

Araştırmaya öncülük eden Salk Enstitüsü öğretim üyesi Dr. Juan Carlos Izpisua Belmonte, maymun embriyolarının içerisine insan hücrelerinin yerleştirilmesini; “akut organ eksikliği tedavisinin yolunu açmanın yanı sıra insan gelişimi, hastalık ilerlemesi ve yaşlanma hakkında daha fazla bilgi edinmeye yardımcı olabileceği” sözleri ile savundu.

Belmonte, "Bu kimyasal yöntemler biyomedikal araştırmaların geliştirilmesinde gerçekten çok yararlı olabilir" dedi.

BBC’de yer alan habere göre, yapılan araştırmanın yasal mevzuata uygun olduğunu ve mevcut etik düzenlemeler doğrultusunda yürütüldüğünü belirten Belmonte, "Sonuçta bu çalışmaları insan sağlığını anlamak ve iyileştirmek için yürütüyoruz" dedi.

Belmonte yapılan araştırmayı savunmakla kalmadı, bilim insanlarını ‘insan ve insan dışı DNA'nın karıştırıldığı organ üretilmesinin sonuçları hakkında kamuya açık bir tartışma’ çağrısı yaptı.