Mavi Balina ve Momo oyununun farkı nedir?

Momo ve Mavi Balina oyunları özellikle çocukları hedef alan tehlikeli bir oyun olarak son zamanlarda çok duyulmaya başlandı. Şiddet içerikli ve intihara sevk edici söylemleri ile ebeveynleri tedirgin eden bu oyunlar, sosyal medyada en çok araştırılan konulardan oldu. Türkiye’de de ne yazık ki intiharla sonuçlanan bu ölümcül oyunlardan Mavi Balina, ülkemizde Momo’dan önce duyulmaya başlanmıştı.

Nasıl başlıyor?

Aslında yöntemleri birbirlerine çok benzeyen bu oyunlar, Whatsapp’tan gönderilen bir mesajla veya bir oyun davet linkiyle başlıyor. Genel olarak psikolojisi bozuk, aileleri tarafından yeterince ilgi görmeyen çocuklar; bu davetleri görüp kendilerini özel hissederek başlayabiliyorlar. Uzmanlar bu konuyla ilgili aileleri uyararak çocuklara daha ilgili olunması gerektiğini ve internette yapılan şeylerin kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor.

113

Oyuna bir şekilde katılan çocuklardan, karşıdan gelen talimatları yerine getirmesi isteniyor. Yapılmaması halinde de çocuklar; özel bilgilerin paylaşılması, aile üyelerinden birine zarar verme gibi konularla tehdit edilip korkutuluyor.

213

Oyunun aşamaları

Başta çocuklardan yüksek sesli müzik dinlemek gibi masum olabilecek şeyler istenilip daha sonra doz artırılıyor. Komutlar arasında; kol ve bacakların kesilmesi, kimse ile görüşülmemesi, gece kalkıp korku filmi izleme gibi aşamalar da yer alıyor.

Momo ve Mavi Balina’nın görev akışı farklı olsa da son görevlerinin "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu olduğu biliniyor.

413