ABD istihbaratı İtalya'yı karıştırdı: Lig Partisi lideri Matteo Salvini hedefte

İtalya'da 25 Eylül'de yapılacak seçimler öncesinde hazırlanan ABD istihbarat raporunun ardında ülkede gözler, Rusya'ya uygulanan yaptırımlara karşı çıkan söylemleriyle dikkati çeken aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini'ye çevrildi.

İtalya'da 25 Eylül'de yapılacak olan genel seçimler öncesinde ülkedeki aşırı sağcı partiler bir kez daha tartışmaların odağında. Özellikle Trump döneminde ABD seçimlerine etkisi olduğu iddia edilen Rusya'nın el altından dünya politikasını etkilemek için 300 milyon dolar harcadığını iddia eden ABD istihbarat raporu, sözlerin bir kez daha Lig Partisi lideri Matteo Salvini'ye dönmesine neden oldu. 

Geçmişte Avrupa Birliği'ne (AB) yönelik açıklamaları ile tepki çeken Salvini, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ile birlikte Budapeşte’de gerçekleştirilen bir zirvede, sağcı bir ittifakın sinyallerini vermişti. 

Rusya - Ukrayna savaşının ardından ABD ile birlikte Avrupa'nın Moskova'ya yönelik yaptırımlarını eleştiren söylemleri ile dikkat çeken aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini, kendisinin ve partisinin söz konusu iddialar ile ilişkilendirilmesine karşı çıkarak, yurt dışından bir para almadıklarını bunun aksini iddia edenlere dava açacağını açıkladı. 

Independent Türkçe'de yer verilen bilgiye göre, Salvini ile merkez sağ ittifak içinde yer alan ve anketlere göre seçimlerden zaferle çıkması beklenen İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) lideri Giorgia Meloni de konuya hemen açıklık getirilmesini talep etti.