Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı iller hangileri?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında Türkiye'nin bazı illerinde maske kullanımı zorunlu hale geldi. Vatandaşlar kendi illerindeki maske kullanımını merakla ararken, maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı iller hangileri?

Mart ayından bu yana etkin bir biçimde yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele sürerken, virüsün yayılmasını engellemek amacıyla maskesiz sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletiliyor.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN YASAK OLDUĞU İLLER HANGİLERİ?

Adıyaman, Amasya, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Karabük, Sakarya, Isparta, Kırklareli, Burdur, Siirt, Rize, Kayseri, Tunceli, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Eskişehir ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları, sokağa maskesiz çıkmayı yasakladı.

Gaziantep, İzmir, Adana gibi kentlerde de insan yoğunluğunun oluştuğu bazı cadde ve çarşılara maskesiz girilmesi yasaklandı.

CEZASI NE KADAR?

Hıfzısıhha Kanunu Madde 282:

Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Maskesiz sokağa çıkanlar ve belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı açıklandı.