Uzman isim tarih verdi: Türkiye'de maske takma zorunluluğu kalkıyor mu?

Aşılama çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte, dünya normalleşmeye başladı. Çok sayıda ülkede maske takma zorunluluğunu kaldırırken, Türkiye'nin bu konuda atacağı adım merak konusu oldu. Normale dönüş süreci kapsamında 1 Haziran itibariyle atılacak adımlar neler? Türkiye'de maske takma zorunluluğu esnetiliyor mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye'de kontrolden çıkmasının ardından hükümet, ‘tam kapanma’ kararı aldı ve vaka sayılarını düşürmeyi başardı. Rakamlar her ne kadar hedeflenen seviyede olmasa da ülke genelinde normalleşme adımları atılmaya başlandı.

115

1 Haziran itibariyle başlayacak yeni normalleşme süreciyle ilgili en çok merak edilen konu ise ‘zorunlu maske’ uygulamasının sona erip ermeyeceği oldu. 

215

2021 itibariyle normalleşme adımları atan çok sayıda ülke, açık havada maske takma zorunluluğunu kaldırdı. Maske zorunluğunun devam ettiği bazı ülkelerde ise yalnızca aşı olan bireylerinin maskesiz gezebilmesinin önü açıldı. 

Peki, bu ülkeler hangileri? İşte kısa süre önce maske takma zorunluluğunu kaldıran ya da önümüzdeki günlerde kaldıracağını duyuran o ülkeler…

● Rusya

415