Covid-19'dan korunmak için maske kullanımı ne kadar sürecek?

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, yeni tip koronavirüste ikinci dalga uyarıları yapılırken, klima ve havalandırma cihazlarına özellikle dikkat çekti. Maske kullanımına ilişkin kritik açıklama yapan Prof. Dr. Yamanel, maske kullanımının ne kadar süreceğine ilişkin sosyal medyada yer alan sorulara da açıklık getirdi.

Uzmanlar, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasında ikinci dalgaya dikkat çekerken, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel Çin'de yapılan yeni bir araştırmaya dikkat çekerek, "Hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabilir. Klimalar da AVM girişlerindeki klimalar da bunu yapabilir. AVM girişlerindeki klimaların çalıştırılmaması aslında uygun olabilir" dedi. 

Kalabalıktan uzak durma çağrısını yineleyen Prof. Dr. Yamanel, alışveriş merkezlerinde uzun süre kalınmamasının önemine dikkat çekerek, maske kullanımı ile ilgili de önemli bir açıklama yaptı.

2021'E KADAR MASKE TAKACAĞIZ

Maske takma tedbirine ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Yamanel, "Global bir bağışıklığı kazanmadıktan sonra bu yeni normale alışmamız gerekiyor. Yeni normalin de 4 kuralı var. Kalabalık oluşturmamak, maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve hijyene uymak.

Yani biz bunu aşı bulunana kadar, global bir bağışıklık tespit edilene kadar ya da etkin bir ilaç bulunana kadar devam ettirmemiz gerekiyor. En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız” dedi.