Maske kullanmak koronavirüsten ne kadar koruyor?

Yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında en önemli tedbirlerden birisi de maske kullanımı. Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırıldığı illerde maske kullanımı zorunlu hale gelirken, uzmanlar merak edilen 'maske kullanımı' sorusunu ilk kez yanıtladı. Hong Kong Üniversitesi'nde yapılan araştırma sonuçları yayınlandı.

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) etkisini sürdürmeye devam ederken, virüs üzerine bilim insanlarının araştırmaları devam ediyor.

Son olarak Hong Kong’da ürütülen bir araştırma, maske kullanımının ile virüsün yayılma hızı arasındaki merak edilen sorulara yanıt oldu.

Hong Konglu uzmanlar, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin sonuçlarına göre, maske kullanımının Covid-19'un yayılmasını önemli ölçüde önlediğini belirtirken, yapılan araştırmanın sonucu akademik makalelerde de kendisine yer buldu.

Koronavirüs araştırmalarıyla tanınan Profesör Yuen Kwok-yung'un liderliğinde Hong Kong Üniversitesi bünyesinde, hamsterlar üzerinde yapılan araştırma; sağlıklı hamsterların kafeslerinin virüslü olanlara yakın konulması ve kafeslerin arasına maske yerleştirmesi ile gerçekleştirildi.

Kafesler arasında hava akışı sağlanmasının ardından, maske kullanımı sırasında virüsün bulaşma hızının yüzde 60’a kadar düştüğü kaydedildi.

Maske yerleştirilmediğinde ise hamsterlardan üçte ikisinin bir hafta içerisinde enfekte olduğu gözlemlendi.

Araştırmaya göre, maskeler hasta hayvanların kafesine takıldığında virüsün bulaşma oranı yüzde 15'e; sağlıklı hayvanların kafesine takıldığındaysa yüzde 35'e düştü.

Araştırma hakkında bilgi veren Profesör Yuen, "Virüsü taşıyanların maske takmasının diğer bütün her şeyden çok daha önemli olduğu çok açıkça ortada" sözleri ile sonucu değerlendirirken, soru işaretleri de giderilmiş oldu.

Maske kullanımına ilişkin ilk araştırma olma özelliği taşıyan çalışma, literatürde kendisine yer bulurken, dünya genelinde yaşanan ‘maske’ savaşları da bir kez daha akıllara geldi.