İran'da Mahsa Amani’nin ölümünün ardından halk sokaklara döküldü

İran'da “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Masha Amani’nin ardından başlayan protesto gösterileri ülke geneline yayıldı.

İran'nın başkneti Tahran'da, 13 Eylül'de ahlak polisi "İrşad devriyeleri" tarafından “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Masha Amani, 16 Eylül'de yoğun bakımda hayatını kaybetti. 

Amani'nin ölümünün ardından hem sosyal medyada hem de sokaklarda başlayan protestolar ülke geneline yayıldı. 

Yarı resmi Fars Haber Ajansı'na göre Tahran'ın kuzeybatısındaki Kazvin eyaletinde düzenlenen gösterilerde sokaktaki çöp konteynerleri ateşe verildi, ülke liderleri aleyhine sloganlar atıldı.

Polis kurşunu ile altı kişinin hayatını kaybettiği eylemlerde rejim bölgeleriyle çatışmaların yaşandığı bölgelerde dini liderler Hamaney ve Humeyni'nin resimleri devlet binalarından indirilmeye başlandı. 

Reuters'ta yer alan habere göre, İran genelinde internet erişim sıkıntısı yaşanmaya başladı. İran İletişim Bakanlığı, kesintilerin ‘güvenlik’ nedeniyle olduğunu öne sürdü. Protestolar sırasında İran’da internet erişiminin “güvenlik nedenleriyle” kesintiye uğrayabileceği belirtildi.

İran resmi haber ajansı IRNA'da ise Kerec, Tebriz, Meşhed, Kiş, Kirman, Yezd, Reşt, Kirmanşah, Erdebil, İsfahan, Urumiye, Kazvin, Zincan, İlam, Hemedan gibi bir çok kentte gösteriler yapıldığını ve Meşhed’de protestocu bir grubun bir otomobili ve bir polis memurunu ateşe vermeye çalıştığını duyurdu. 

İlk protestolar, 17 Eylül'de Amani'nin memleketi Sakkız kentinde yapılan cenaze töreni sonrasında başlayan protestolar, Tahran başta olmak üzere ülke geneline yayıldı. Kürdistan eyalet Valisi İsmail Zareikuşa ise gösterilerde 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, bu kişilerin güvenlik güçleri tarafından değil, “provokatörler” tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti.