Mars kabuğu, Dünya'nın yer kabuğundan yüzde 70 daha kalın

Gökbilimciler, Mars’ta meydana gelen depremler sonucunda, Mars kabuğunun Dünya'nın yer kabuğundan yaklaşık yüzde 70 daha kalın olduğunu keşfetti.

AA’nın ScienceNews’den aktardığına göre, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) InSight iniş aracının tespit ettiği depremden elde edilen verileri değerlendiren bilim insanları, Mars kabuğunun ortalama 45 ila 56 kilometre kalınlıkta olduğunu belirledi.

Bu bilgilere göre, Mars kabuğunun Dünya’nın yer kabuğundan yaklaşık yüzde 70 daha kalın olduğu duyuruldu.

Ölçümün, NASA’nın dört dünya yılı boyunca Mars’taki kabuk hareketlerini kaydeden sabit bir sismometre olan InSight iniş aracından elde edilen verilere dayandığı açıklandı.

NASA InSight, Mayıs 2022’de tüm Mars’ı etkisi altına alan ve altı saatten fazla süren 4,7 büyüklüğünde bir deprem kaydetti. Depremin, Mars’ın kabuğunu üç defa dolaştığı tespit edildi.

Bu verileri kullanan Zürih ETH Üniversitesi’nden sismoloji uzmanı Doyeon Kim ve ekibi, gezegenin kabuk kalınlığını tahmin etti.

Söz konusu depremle ilgili açıklama yapan Doyeon Kim, “Bu depremi yaşadığımız için gerçekten şanslıydık” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmacılar, kabuğun sadece Dünya ve Ay’ınkinden daha kalın olmakla kalmayıp tüm Kızıl Gezegen genelinde aynı kalınlıkta olmadığını da keşfetti.

Mars yörüngesinde bulunan araçlardan alınan topolojik ve yer çekimi verileri, gezegenin kuzey yarımküresinin güney yarımküresinden daha alçak olduğunu gösteriyor.

Araştırmayı yapan Doyeon Kim liderliğindeki bilim insanları, önceden bunun sebebinin, Mars’ın kuzeyindeki kaya yoğunluğunun güneyine göre farklı olması olduğunu düşünüyordu. Ancak son bulguların ardından kaya yoğunluğunun aynı olduğu, Mars kabuğunun ise kuzeyde daha ince olduğu görüldü.