Uzmanlar uyardı: "Denize girmek yasaklanmalı"

Marmara Denizi’nde görülen müsilajla ilgili çalışmalar sürerken, uzmanlar denize gireceklere uyarıda bulundu. Peki, Marmara Denizi’ne girilebilir mi? Müsilajın olduğu denize girmenin zararları neler?

Marmara Denizi’nde müsilaj (deniz salyası) temizlik çalışmaları sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Marmara Denizi Koruma Eylem Planı” kapsamında yapılan çalışmalarda İstanbul, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da temizleme işlemleri devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 3 günde toplam 733 metreküp müsilajın temizlendiğini açıkladı.

LAPSEKİ’DE DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

Çanakkale Lapseki’de sahillerden alınan numunelerde bakteriyolojik uygunsuzluklar tespit edilmesi nedeniyle Dalyan yüzme alanı ve Kökez mevkiinde denize girmek yasaklandı.

Lapseki Belediyesi’nin yaptığı açıklamada, 31 Mayıs’ta alınan numunelerin değerlendirildiğini ve 14 Haziran’da alınacak numuneler sonuçlanana kadar söz konusu bölgelerde denize girilmesinin yasaklandığı belirtildi.

Dalyan Plajı’ndaki işletmeciler ise koronavirüsün ardından müsilaj tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. İşletmeciler, sektörün büyük ölçüde etkilendiğini belirtti ve çalışmalardan bir an önce sonuç alınmasını beklediklerini ifade etti.

MÜSİLAJIN OLDUĞU DENİZE GİRİLİR Mİ?

Dalyan da dahil olmak üzere müsilajın etkisi altında olan bölgelerdeki vatandaşlar, denizdeki kirliliğe aldırış etmeden tatilini yapmaya devam etti. Uzmanlar ise müsilajın olduğu denizlere girilmemesi yönünde uyarıda bulundu.

Çevre Sağlığı Bilim Dalı uzmanlarından Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz’un Habertürk’e verdiği röportajda, “Marmara’da denize girmek yasaklanmalı” dedi. Yavuz, Marmara Denizi’nde yapılan araştırmada koleraya yol açan bakteri miktarının da oldukça yüksek seviyelerde olduğunu söyledi.

Konuya dair yorum yapan bir başka uzman isim Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu ise Marmara Denizi’ne yüzmeye girenlerin müsilaj nedeniyle olumsuz sonuçlarla karşılaşabileceğini ifade etti. Cumhuriyet’e röportaj veren Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Saraçoğlu, denize girildiğinde temas yoluyla oluşabilecek lezyonlara dikkat çekti. Ciltte döküntü ve kızarıklıklar olabileceğini belirten Saraçoğlu, buna bağlı olarak kaşıntı ve enfeksiyon hastalıklarına yol açabileceğinin altını çizdi.

Saraçoğlu, denize girildiğinde mikroorganizmaların doğrudan vücuda alınabileceğini belirtti. Öte yandan, müsilaj haricinde de denize girdikten sonra birtakım sonuçlar doğabildiğini ve Marmara Denizi’nin müsilaj olmadan da denize girmeye uygun olup olmadığının tartışmalı olduğunu sözlerine ekledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE UZMANLAR BEŞTEPE’DE MÜSİLAJI GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki toplantıda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç başkanlığındaki uzman akademik heyetin müsilaj meselesindeki çözüm önerilerini dinledi.

Müsilaj sorununun başından itibaren yakın takibe aldıklarını belirten Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİTAK da dahil olmak üzere ilgili kurumları harekete geçirdiklerini açıkladı.